SON DAKİKA
6 dakikada okuyabilirsiniz

Youtube İzlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası

Youtube İzlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası. Youtube İzlenme Günümüzde müzik ile kariyer planlaması yapmak kumar oynamak gibi bir şey,

cool
Youtube İzlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası

Youtube İzlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası

Youtube izlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası. Günümüzde müzik ile kariyer planlaması yapmak kumar oynamak gibi bir şey, eski zamana göre kıyaslayacak olursak müzik mecraları televizyonlar ve radyolar olduğu için bu mecralarda yer almak oldukça maliyetli olduğundan her önüne gelen bir albüm yapıp yayınlayamıyordu yada albümü yapsa bile biz duymuyorduk televizyonlarda, radyolarda  yayınlanmadığından.

izleme saysı
Artık eskiler geldi geçti çok farklı bir çağ ve teknoloji ile karşı karşıyayız bu durum işimizi kolaylaştırdığı kadar bir o kadarda zorlaştırdı diyebiliriz. Eskiden idare eden bir ses ve albüm masraflarını karşılayacak bir bütçe yeterli oluyor iken şimdilerde kötü olan sesi dinlenilebilir hale getirebiliyoruz üstelik albüm maliyetleri ise çok uygun rakamlara inmiş durumda.
Sistem otomatik olarak diğerlerinden sizi farklı kılmak istiyor aksi takdirde insanların sizi tercih etmesi için bir neden olmadığı ve sizin gibi binlerce kişi olduğunu görebiliyorsunuz.


Görebiliyoruz evet!

Televizyon yada radyolarda değil Dijital Medya Üzerinde görüyoruz televizyonlar artık izlenmiyor kaldı ki müzik dinlemek için televizyonu tercih eden sayısı çok düşük yok gibi.
O halde yapacak olduğumuz ürünün farkedilmesini sağlamak için adım adım planlı bir program yapmamız gerekiyor.

İnsanlar en çok takip edilenin, en çok izlenilenin, en çok dinlenenin, en iyisi olduğu düşüncesinde şöyle bir örnek vermek istiyorum;
A Müzisyenin bir parçaya Cover yaptığını düşünelim gitar bölümlerinde yanlış basılan akorların olduğunu varsayalım ve Youtube izlenme sayısı 9.000.000 olsun.
Aynı parçaya B Müzisyeninin’de  Cover yaptığını düşünelim gitar bölümünde A müzisyenin aynısı gibi yanlış basılan akorların olduğunu varsayalım ama bu coverın youtube izlenme sayısı 1000 olsun.

En iyiyi belirlemedeki kriterlerimizden biri olan en çok dinlenilen kriteri bu örnekte ön plana çıkıp dinleyiciyi şu düşünceye sürüklüyor.
A Müzisyeni yanlış akor basmamış adamın tarzı o bilerek öyle yapıyor”
B Müzisyeni için yapılan yorum ise Bu Ada’m Çalmayı bilmiyor yanlış akor basıyor”

facebook sayfa beğenisi

Adamlar aynı şeyi çalmış ama izlenme sayısı algıyı ele geçirmiş durumda 9.000.000 gördüğü andan itibaren müziği dinlemeye başlamadan bile dinleyici o parçanın güzel olduğu kanaatine varıyor.

Malesef farkedilmek için biraz öne çıkmamız gerekiyor doğal çalışmalar ve reklam çalışmaları ile insanların sürekli önüne çıkmak gerekiyor yazının en başında bahsetmiştim eski dönem geldi geçti yeni dönem daha kullanışlı insanlara erişmek çok kolay ama dikkat çekmek sevilmek, beğenilmek eskisi kadar kolay değil seçenek çok çünkü önce şu soruyu kendinize sormalısınız “Neden ben?”

Bu soruya yanıt bulduğunuz andan itibaren artık çalışmalara başlayabilirsiniz. Albüme gösterdiğiniz özeni Dijital Medya pazarlamasında da göstermelisiniz.

Yoksa sadece eşinizin dostunuzun dinlediği tebrik ettiği bir çalışma haline gelmekten ileri gidemezsiniz..

sosyal medya mecraları

 

Bir sonraki yazımda Müzisyen Sosyal Medyası nasıl yönetilir neler eksik neler yapılabilir ile alakalı adım adım bilgiler vereceğim.

Yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşmaya çekinmeyin 🙂

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Temmuz 2016, 22:49

Youtube Videonuz Kaç Milyon İzlensin?

Youtube Videonuz Kaç Milyon İzlensin?   Günümüzde Youtube izlenme sayısının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.     İnsanlardaki bu algı yönetimi yetenekli yeteneksiz kavramını göz ardı ettiğinden artık izlenme sayılarının büyük bir bölümü yasal Youtube reklamlarından sağlanmaktadır. Bu durum beraberinde müzisyenler tarafından farkındalık yaratmak için açılan bir Dijital Medya...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik