SON DAKİKA

Xfer Records Serum Synthesizer

Xfer Records Serum Synthesizer

Xfer Records Serum Synthesizer inceliyoruz

Müzik teknolojisi, cep telefon teknolojisini geçmiş durumda diyebiliriz. O kadar hızlı ilerliyor ki artık prodüktörler yetişmekte gerçekten güçlük çekiyor. Önceleri ayda yılda bir kendimizi yenileme gereği duyarken, şimdilerde her gün kendimizi update etme durumundayız.

Yeni sesler, efektler, güncellemeler derken sanırım bunların hepsine yetişmeye kalktığımızı düşünürsek müzik yapmaya zaman kalmayacağını söyleyebilirim.

O yüzden kendimize hızlıca bir setup oluşturup gerektiğinde, yani elimizdeki setup yeterli olmadığında kendimizi güncellemek için tanıtım makaleleri ve videolara gömülelim.

Son zamanlarda synthesizer karakterine göre müzik tarzı çıktığını söylemek yanlış olmaz sanırım. Ufak bir örnek vermek gerekirse Massive mesela. Bu yıkıcı içimize oturan Dubstep parçalarının çoğunun bel kemiği Native İnstruments Massive’den çıktığını hepimiz biliyoruz. Tabi ki dubstep parçalarını farklı Synthesizer ve teknikler ile yapmakta mümkün ama dubstep denilince hepimizin aklına Massive geliyordur diye düşünüyorum.

Gelelim günümüzde özellikle Elektronik  Müzik üreticilerinin en çok kullandığı synthesizerlaridan biri Xfer Records Serum.

Xfer Records Serum

Listemizin birinci sırasında Xfer Records Serum bulunmakta. Oldukça kullanışlı arayüze sahip. Kendi kullanım tecrübelerime göre, kafa karıştırma oyunlarından arındırılmış, sadelik ön planda tutulmuş diyebilirim.

2 osilatörlü olması ilk bakışta dezavantaj gibi gözükse de, o kadar çok kombinasyon var ki  4’lü osilatörleri geride bırakacak gibi . Bunun yanında dikkatimi çeken özellikle ekstra Sub ekleyebilme parametreleri ve filtre parametrelerinin elektronik müzik severleri oldukça mutlu edeceği bir yapıya sahip olması. Genel olarak eksik bir şeyin olmadığını söyleyebiliriz kolay kullanım ve sadelik tercih edilmiş Fx barımızda oldukça zengin bir yapıya sahip.

Tasarımı bir kenara bırakıp biraz da Sound’dan bahsedelim 🙂 öncelikle Massive kadar sert olmayıp Sylenth1 kadar yumuşak olmadığını söyleyerek kafanızda bir ışık oluşturup konuya giriyorum. Biraz parlak olduğunu söyleyebilirim ama bu rahatsız edici değil. Genel olarak soft yapısı ön planda projede mix içinde sorun çıkarmayacak karaktere sahip diyebiliriz.

Bu kadar bahsetmişken sizler için Serumu yakından tanımak için ufak bir video hazırladım.Videoda ses karakterini belli etmek için daha çok presetler üzerinde durdum ama genel olarak arayüz içerisinde gezinme yaptım, hem ses, hem de arayüz ile alakalı bilgi sahibi olacaksınız. 5 dakikalık video sonunda 😉

https://www.youtube.com/watch?v=tRlhUOI9w68&feature=youtu.be

Videoda da gördüğünüz gibi kolay kullanım ve sound olarak da biraz parlaklık var diyebiliriz ama dezavantaj olmayacağını söylemiştim. Umarım bu video sizleri arayüz ve ses karakteri ile alakalı az çok fikir sahibi yapmıştır.

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Mayıs 2016, 11:56

Hangi Müzik Programını Kullanmalıyım?

Bu yazımda sizlere müziğe yeni başlayan arkadaşların kafasını oldukça fazla kurcalayan soru ve cevabından bahsedeceğim. Enstrümanımızı aldık bestemiz hazır hubbaaa kayda gidelim o zaman. Peki hangi müzik programını kullanmalıyım ? Hangi müzik programı daha iyi? Ünlüler hangi programları kullanıyor? Bu gibi sorular her zaman üretmeyi engelleyen en büyük sorunlardır. Günümüz...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik