SON DAKİKA
5 dakikada okuyabilirsiniz

Vokal Mix Nedir? Nasıl Yapılır?

Vokal bir aranjenin en önemli enstrümanlarından biridir. Kahraman enstrüman olduğu için vokal mix yaparken çok dikkat etmeliyiz.

love
Vokal Mix Nedir? Nasıl Yapılır?

Vokal Mix Nedir? Nasıl Yapılır?

Vokal Mix Nedir? Vokal bir aranjenin en önemli enstrümanlarından biridir. Aynı zamanda parçanın kahramanı olduğundan mix yaparken tüm aranjeyi vokale göre ayarlıyoruz aslında.

Öncelikle her entrümanda olduğu gibi vokal kanalında kullanılması gereken plugin sıralaması vardır. Her yazımda belirttiğim gibi kalıplaştırılmış bir kural yoktur eğer istediğinizi elde edebiliyorsanız kural o yaptığınız işlemdir.

Vokal Kanalını Mixe hazırlarlama plugin sıralamsı.

 • Edit
 • EQ
 • Compression
 • De’Essing
 • Limiting
 • Reverb And Delay
 • Automation
 • Özel Efektler

 

Standart olarak yukarıda belirttiğim sıralama uygun olanıdır.

Vokal mix öncesinde kötü bir vokal kaydı edit yaparken ekstra zamanınızı alacaktır o yüzden olabildiğince dikkat etmeye çalışın beğendiğiniz kayıtları renklendirin ki sonrasında size kolaylık olsun.

Kayıt anında solist zamanlamasında aksaklıklar olabilir normaldir dikkatlice dinleyip siz düzeltmelisiniz.

Solist enerjisini dinamik olarak parçaya farklı farklı yansıtabilir bu yine size kalmış bazen bu enerji farklılığı güzel olabiliyor yerine göre tabi ki ama yine de sizi rahatsız ediyor ise Vocal Rider ile dinamik aralığı kontrol edebilirsiniz ama ben vokal volume otomasyonlarını manuelden yana tercih ediyorum pluginler verilen komuta göre işlem sağladığı için ses dalgasında verilen komuta göre hata gibi gözüken bazı sinyalleri yüksek yada alçak duymak isteyebiliriz.

O yüzden üşenmeden bir volume otomasyon açıp tek tek tüm parça boyunca vokale duymak istediğimiz gibi uyguluyoruz.

vokal edit

 

 

 

 

 

Edit yaparken istemediğiniz sesleri keserken nefes alımlarına dikkat edin fazla olanlarının genliklerini düşürebilirsiniz. Beğendiğiniz vokal kanallarını birleştirip ana vokal kanalınızı oluşturun kesip yapıştırmalar olacağından Fadein/Fadeout işlemlerini unutmayın.

Back vokal kullanımı yaparken ana vokal ile uyumu tek kanal hissiyatı verene kadar aralarında ki gecikmeleri düzeltmelisiniz.

Back vokallerinizi ekledikten sonra daha fazla stereo için sağ ve sol kanaldaki seslere farklı zamanlama uygulayarak yapabilirsiniz.

25 ms ile 180 ms arasında kendiniz dinleyerek deneme yapmaya başlayabilirsiniz. Sol tarafta 70 ms, sağdaki 100 ms başlangıç için iyi bir aralık deneyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra varsa vokallerin ton ve detone sorunları Melodyne kullanarak minik hatalı yerleri düzeltebilirsiniz.

Artık edit kısmında bir problem olmadığını düşünüyorsanız EQ kullanımına başlayalım.

Öncelikle genel vokalin baskın olduğu frekans aralığını analyzer ile belirlemeliyiz.

Genel parça mixinde nereye konumlandıracağımızı belirlemek adına bu işlem çok önemli.

80 Hz altını kesebiliriz ayak sesleri mikrofon stand sallanmalarından yada şarkıcının ayak ritmi tutmasından milrofona giren alt frekanslar bu bölümde olacaktır tercihe göre bu aralığı arttırabilirsiniz.

Özellikle erkek vokallerde 325 Hz – 350 Hz  frekans aralığı başa bela olan yerdir bu bölümü 3-6 dB aralığında kesebilirsiniz.

Vokalinize air etkisi ve parlaklık için 8-10 kHz arasını ihtiyacınız kadar yavaşça arttırabilirsiniz.

Vokal için Compressor kullanımında ben daha yumuşak bulduğum için Teletronix® LA-2A Legacy Classic kullanıyorum. Kendiniz elinizde bulunan plugin arşivine göre deneyerek en iyi duyum sağlayabildiğinizi kullanabilirsiniz.

Sibilans problemleri için De-esser kullanabiliriz genelde 4Khz to 10Khz arasında bizleri rahatsız eder bu frekanslar 🙂

 

Şimdi 3 adet bus kanalı açıyoruz.

 • Room Reverb
 • Hall Reverb
 • Delay

Vokalimizin parça içerisinde olmasını sertliğini ve genel duyuma aranjeye yedirilme işlemine en çok yardım eden bu üçlüdür çok dikkatli ve yerinde kullanılmalıdır.

Parça içerisinde ihtiyaç duyduğumuz kadar bus kanalı üzerinden istediğimiz vokal kanallarına istediğimiz oranda gönderim sağlıyoruz.

Dikkat etmemiz gereken bir durumda açtığımız bus fx kanallarının da her birinin altına bir EQ açmamız gerekiyor. Çünkü bu fxlerin tekrar eden özelliği olduğundan arızalı olan bir frekans tekrarlardan üst üste gelip daha büyük duyulacaktır o yüzden bus kanalı üzerinde arızalı olabilecek frekans aralıklarını kesmemiz gerekiyor.

Özel otomasyonlarınız var ise onları yapmanız gerekiyor örnek vermek gerekirse delay bazı yerlerde açılıp kapansın gibi bunu otomasyonla yapabilirsiniz.

Son olarak sizlere oldukça önemli olan bir bilgi aktaracağım vokalin genelinde vokalin ses karakterinin en belirgin olduğu yada duymak istediğiniz frekans aralığını 2-4 dB arasında açıp genel altyapıdan da o frekans aralığını vokali açtığımız değer kadar kesersek hem parçanın tam içine girmiş olacaktır ve tad olarak çok tercih edilen tekniklerden biridir.

 

Vokal Mix ile alakalı sorularınızı yorum olarak bekliyorum bir sonra ki yazı trafiğimize yön vermek için istediğiniz konuları yorumda belirtin. Bol bol paylaşıp herkese bu ayrıntıları duyurmalısınız. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere..

-Bizleri instagram üzerinden de takip edebilirsiniz süpriz paylaşımlarımız ve canlı yayınlarımız oluyor.
İnstagram: @muzikmutfagi

 Dijital Meydan Müzik Stüdyosu Florya Merkezde Hizmetinizde Web Sitesi İçin Tıklayın

ANKET

Makaleyi Beğendin mi?

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 12 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Yasir 9 Şubat 2018

Autotune bahsettiginiz ozel efektlere mi giriyor? Basta mi olmali yoksa sonda mi?

Müzik Mutfağı 10 Şubat 2018

Sıralamamıza göre özel efektlere giriyor.
Eğer Auto-Tune odaklı bir vokal sonucu almak istiyorsanız o tınıyı o rengi parçada duymak istiyorsanız edit kısmından sonra Auto-Tune uygulayıp işlemlere devam edebilirsiniz.

WebKenti.Net 1 Mart 2018

Güzel ve eğitici bir yazı olmuş. Genel olarak sitenizde çok başarılı tebrik ederim.

Müzik Mutfağı 14 Ağustos 2018

Bize teşekkür ederiz.

OKAY 13 Eylül 2018

Merhabalar

Sorum şu ben abletonta vokal kayıtları almaya çalışıyorum.Yazınız çok eğitici olmuş bu arada

Kayıt almadan önce ses kartın gain kısmını ayarlıyorum. Kafama takılan soru şu fader bölümünde -16 -18 db getirip bu şekilde vokal almak mı doğru? yada fader bölümü 0 olduğunu varsayarak kayıdımızı aldık haliyle ses daha cok cıkıcak ses fazları yükselicek ablenda GAİN’i kısıp o şekildemi devam etmemiz gerekir?

Müzik Mutfağı 18 Kasım 2018

Ses kartı üzerinde mikrofon input göstergesinin – 8 ile -3 ideal olanıdır.
Önemli olan ses kartı üzerinde ki input. Kolay gelsin

Anıl Yıldırım 9 Ekim 2018

Bu işlemleri video çekerek anlatırsanız çok makbule geçer.

Gunslinger 6 Şubat 2019

hocam merhabalar fx e autotune atayıp o şekilde mi kayıt almalıyım yoksa “edit kısmından sonra Auto-Tune uygulayıp işlemlere devam edebilirsiniz.” şeklindeki yorumunuz bunda da geçerli mi vokali normal kaydedip miksaj sonrası autotune’u manuel olarak mı vermeliyim ?

Müzik Mutfağı 21 Mart 2019

eğer genel vokalde auto tune kullanılacaksa tabi ki kayıt alırken kanalda aktif olması daha sağlıklı olacaktır.

ilayda mutlu 8 Nisan 2019

teşekkürler ekolizerler hakkında daha ayrıntılı bilgi verir misiniz şurasını kısınca şu olur burası bas arttırır gibi stüdyolardaki ingilizce terimleride söyler misiniz

Özgehan Beyer 23 Mayıs 2019

Özkan Bey Merhaba,
Yıllardır peşinden koşmaya çalıştığım ancak hayatın yoğunluğundan dolayı ilgilenemediğim müzik ve tiyatro için çalışmalar yapmaya başladım. Konumuzla ilgili olduğu için vokal mix şarkım My Love My Dreams hakkında bilgi vermek istedim. Bir gece uyurken ansızın aranjörüm Dj Ramazan Taşkın beni aradı. Abi acilen artık ilk vokal mix şarkımızı yapmamızın zamandı geldi dedi. Ben de uyku sersemi kalktım. 🙂 30 dakika içerisinde sözleri yazarak şarkıyı söyledim ses kaydımı kendisine ilettim. Üstelik gece olduğundan ev ahalisi uyuduğu için kısık sesle söylemek zorunda kaldım. Şarkım youtube kanalımda 1057 görüntüleme aldı. Yakında üzerinde ciddi şekilde çalışacağımız ilk yerli vokal mix şarkımızı yapacağız. Sizin de müziğim hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Ayrıca tiyatro ve diğer karaoke şarkı söyleme videolarımı da youtube sayfamda bulabilirsiniz. My Love My Dreams şarkımın linki aşağıdadır;
https://www.youtube.com/watch?v=ndwXprhvE2g&t=4s

Burak Aytaş 7 Ağustos 2019

Sevgili müzik mutfağı merhaba.Sayfanızda vokal ile ilgili ; eq , edit kompresör vs. işlemleri yapıyorum.Fakat yazını sonuda yazan 3 adet bus kanalı açıp gerekli rom , hall ve Delay verme konusunu anlayamadım.Bu bus kanalları ne işe yarar?Ben bir piyano ve bir vokal şeklinde kayıt yapıyorum ,direk bu efektleri vokal kanalında açsam olmaz mı ? Bu iki sorumu cevaplarsanız çok sevinirim

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2016, 13:35

Dinamik Alan Nedir? Geçmişten Günümüze

Dinamik Alan nedir? Öncelikle tanımını yapalım daha sonra içinde olduğumuz dinamik alan kaosu ile alakalı örneklerle ilerleyelim. Dinamik Alan(Diynamic Range): Sesin duyulabilen en alçak seviyesi ile Bozulmaya girmeyen en yüksek ses seviyesi aralığı arasındaki ses şiddeti farkına dinamik aralık denir. dB olarak ifade edilir. Soldaki görsel size olayı daha iyi...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik