SON DAKİKA
5 dakikada okuyabilirsiniz

Vokal Kayıtlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Aranjörün sanatçıdan en iyi verimi alabilmesi için vokal kayıtlarında nasıl davranması gerektiği ile alakalı birkaç öneride bulunacağım.

love
Vokal Kayıtlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Vokal Kayıtlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Vokal Kayıtlarından Daha İyi Verim Nasıl Alırım? Biraz insan psikolojisinden bahsedip sizlere bir aranjörün sanatçıdan en iyi verimi alabilmesi için nasıl davranması gerektiği ile alakalı birkaç öneride bulunacağım.

Öncelikle yeni bir sanatçı olduğunu varsayalım. (var olan bir sanatçı ile alakalı daha farklı bahsedeceğim, orada durumlar biraz daha farklı)

Sanatçı ile anlaşmanızı yaptınız ve ilk single parçasını sizinle çalışmaya karar verdi. Yani artık sanatçı size “aranjöre” teslim olmuş durumda. İlk olarak pilot kayıtlarda aranjör her ne kadar sanatçıya “gerçek kayıtlar bunlar olmayacak, beste üzerinde aranje yapmam için yol haritası olarak kullanacağım, fazla kasmadan söyleyebilirsin” dese de o pilot kayıtlarda o sanatçı rahattır, baskı altında değildir ve vokal samimiyeti dediğimiz o tını aslında pilot kayıtlarda daha çok olmaktadır.

Kayda başlamadan önce hem yeni tanışmıssınız hem de yeni single çalışması derken… kulaklık ayarlarını yapıp, masasına suyunu koyup, kabinin kapısını kapatıp kayıt masasına oturup “hazır mıyız?” diye önden bir yokluyoruz 😉

Arkasından rahatlatıcı cümleler kurarak “rahatça şimdi söyleyin ama siz zaten daha iyi söyleyeceksiniz” düşüncesine inandırmalısınız. Aslında burada kandıralım demek istemiyorum. Daha iyi söylemese de iyi söyleyeceğini ona inandırmalısınız ki moralini hep yüksek tutsun. (Motive edelim)

Vocal Kayıtlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Size önerim bu pilot kayıtlardan ana projede kullanabilecek kanallar elde etmeye bakın. Hem eğlence havasında önemsizmiş gibi takılıp hem de ana vokali destekleyecek samimi bir iki tını yakalamaya bakalım.

Deneyenler bilir, bazen gerçekten hayat kurtaran kanallar pilot kayıtlardan çıkabiliyor. Sanatçı ana vokal kayıtlarına geldiğinde bir heyecan, takılma derken çözülmez bir sorun haline gelebiliyor. Bu tür oyunlarla projede eksik olacak yerleri kapatabiliyoruz.

Bir başka önemli ayrıntı: ses tonunuzdaki güven. Doktora gittiniz, ameliyat olacaksınız ama doktor kendinden emin olmayan hareketler yada daha tam deneyim olmadığını hissettiniz sizin sorduğunuz sorular karşısında veya konuşmalarında. Nereden başlayacağını bilmeyen, yeni bir doktor olduğunu düşünün. Ne kadar güvenebilir ve ameliyat için teslim olur musunuz?

Gerçekten bu sektörde ses tonundaki güven hissiyatı bir kalp ameliyatı kadar önemli. Güven vermek, empati yapmak gerek. Güven verici konuşup emin bir şekilde göz temaslarında bulunup beden dilimizle bunu destekleyerek yapmalıyız.

Sanatçının artık “Güzel şeyler çıkar mı acaba? Tam verim gösterebilecek miyim?” gibi düşüncelerine engel olup mikrofona odaklanmasını sağlayın. Sanatçı artık şuna emin olmalı: Bu stüdyoda benden alınabilecek en iyi verimi almadan beni bırakmayacaklar 🙂

Diğer çok önemli ayrıntılardan biri, kayıt odasında sanatçının özel isteği olmadıkça bir arkadaşınızı, dostunuzu, müşteriyi vs. kesinlikle orada bekletmeyin. Böyle bir durumda sanatçı performans düşüklüğü yaşayabilir. Utanmalar, çekinmeler derken rahatlık kaçar gider. Artık bitse de gitsem düşünceleri bacayı sarmaya başlar.

Özetle: Yapılması Gerekenleri Tekrar Toparlayalım

Sanatçıya anlaşma anında o güveni verip teslim olmasını sağladık; hem ses tonumuz ile hem beden dilimiz ile destekleyip işi aldık.

Sonrasında pilot kayıtları her ne kadar önemsenmiyormuş gibi gözükse de bazen en önemli eksiklikleri dönüp pilot kayıtlardan alabiliyoruz. Siz yine de önemsizmiş gibi davranın ama inceden inceden bir kaç temiz kanal yakalamaya bakın. Yani bir bakıma pilot kayıt, sanatçıyı tanıma evresi. Artık evlendiniz eşinizin huylarını öğreniyorsunuz. İyi yanları, kötü yanları bir bakıma teste sokuyorsunuz. Güler yüzümüz eksik olmuyor. Abartmadan övgüler ve biraz gaza verici cümleler kuruyorsunuz. Pilot sizsiniz… Uçağı, uçuşa hazır hale getirmelisiniz 😉

Sanatçının suyunu eksik etmeyin. “Bir ihtiyacınız var mı?” diye sorun. Vokal de aldığınız bir olumsuz durumu hata sanki onda değilmişcesine “sanırım mikrofondan yada kulaklıktan oluyor bir de böyle deneyelim” tarzında cümleler ile tekrar kayda teşvik edelim.

İkinizin de farkedebileceği güzel performans  durumlarında onu ödüllendirin. Bakışınızla beden dilinizle iyi bir şey yaptığını hissettirin 😉 Bu vokali daha çok motive edecektir.

Tabi ki belirttiğim gibi son olarak kayıt odasında yabancı birini kesinlikle bulundurmayın. Sanatçı bazen kendini rahat hissedebileceği arkadaşlarını yanında isteyebiliyor. Bu gibi durumlarda vokal isteği ile tabi tutabilirsiniz ama aksi durumlarda kesinlikle!

Genel itibari ile bu başlıklara dikkat ederseniz ve teknik anlamda işi biliyorsanız vokalden istesdiğiniz verimi alabilirsiniz.

Bol şanslar

Beğenebileceğiniz diğer “Müzik Stüdyosu Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” makalemiz için Tıklayın

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

cagri 18 Ağustos 2018

hay ağzınıza sağlık. Kayıt yapacağım zaman müthiş bir heyecan tedirginlik geliyor. Pilot kayıtlar ise daha samimi oluyor. Bu ortamları fazla bilmediğim için bir tek bende oluyor sanıyordum, ama değilmiş. Bunun önüne nasıl geçebilirim bunun üzerine kafa yarıyorum. Hala bulamadım. Bazen alkolde çözümü buluyorum.

Müzik Mutfağı 22 Ağustos 2018

Kayıt anından stüdyo kalabalık olmasın ve gözlerinizi kapatarak okuyun, bazen kabin içinde ki lambaların kapanmasıda işe yarayabiliyor. 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

15 Temmuz 2016, 01:39

Youtube İzlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası. Youtube İzlenme Günümüzde müzik ile kariyer planlaması yapmak kumar oynamak gibi bir şey,

cool
Youtube İzlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası

Youtube İzlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası Youtube izlenme Müzisyenlerin Korkulu Rüyası. Günümüzde müzik ile kariyer planlaması yapmak kumar oynamak gibi bir şey, eski zamana göre kıyaslayacak olursak müzik mecraları televizyonlar ve radyolar olduğu için bu mecralarda yer almak oldukça maliyetli olduğundan her önüne gelen bir albüm yapıp yayınlayamıyordu yada albümü yapsa bile...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik