SON DAKİKA

Türkiyede Dj Olmak!

Türkiyede Dj Olmak!

Türkiyede Dj Olmak!

Muhtemelen bu yazımdan sonra birileri pikachu kostümüyle sahne alırsa hiç şaşırmayın fena fikir değil 🙂

Çünkü insanlar ilginç alışık olmadığı tip,ses gibi farklı olan herşeye hayran olabilme potansiyeline sahip mesela sende ünlü olacak tip var dediklerinde aklınıza ilk gelen şey ilginç bir tip olduğudur 🙂

Giriş yapmadan öncelikle DJ ne demek onu öğrenelim kime DJ denilir?

Böyle kabaca tanımlayacak olursak DJ kitleye göre parça seçimini iyi yapabilen ve bu parçalar arasındaki geçişi kendine özgü tarz ile uyumlu şekilde sağlayabilen sahne duruşu ve enerjisi ile insanların temposunu yüksek tutabilen teknik donanım olarak bilgi küpü olan kişiye denir.

Bu tanım yüzeysel olarak açıklayıcı olmuştur işin teknik bilgisine girmiyorum ekipman kullanımı, hangi parça nerelerde çalınmalı, hangi geçişler nerelerde kullanılır, Fx Kullanımı, vs. uzayıp giden bir teknik konsepti vardır.

Bu bahsettiğim teknik konsept bir günde yada bir ayda öğrenebilecek bilgiler değildir her şeyden önce yetenek ve müzik kulağı olmalı, tecrübe olmalı kişi müziğe birşeyler katabilmeli müziği dinlediğimizde evet bu o diyebileceğimiz bir imzası olmalı tüm sektörler öyle değil mi zaten taklitçiler hep hüsrana uğramadılar mı arada ki istisnaları gözardı ediyorum.

DJ

Peki çocukluğundan beri hayalini kurduğu kabin için çalışıp hem zaman, hem para, hem emek harcayan ile farklı özelliği ile 100.000 yada 1.000.000 milyon takipçiye sahip olan üstelik müzikle ilgilenmeyen birinin kabin başına geçip 1 gecede aldığı para sektörde şuan clup DJ’lerinin 1 ile 3 yıl çalışmasına tekabül etmesine ne diyeceksiniz?

İnanmayan arkadaşlarımız en yakınındaki clup dj’lerine sorsun geceliği 100 tl ile başlayıp max 250 tl alan arkadaşlarımız var. Hemde öyle 1-2 saat değil gece yarısı başlayıp sabahlara kadar. Ne yazık ki sadece çalmak yetmiyor bulunduğun clup’de canlı müzik yapılıyor ise Tonmaister’de olacaksın sistem kurulumu yapıp gün sonun da sistemi toplayabilecek bilgiye beceriye sahip olacaksın kısacası müzikle alakalı sesle alakalı o mekanda tek sorumlu siz olacaksınız.

 

Şimdi birazda empati yapıp fenomen arkadaşlarımızın gözüyle bakalım piyasaya evet eğlenceli videolar vs. yapıyoruz dışarıdan firmaların reklam teklifleride geliyor “yok bizim dükkanın önünde çekil yazısı gözüksün yok bizim ürünü giy öyle çekil” derken üç beş bir getirisi oluyor.

Ama bize üç beş değil daha fazla lazım o yüzden gelebilecek her türlü iş teklifini değerlendirmek lazım.

Sinsice avını kollayan birde organizatör şirketleri var bunlar piyasanın en yaşlı sivrisinekleridir kanının atadına bakmadığı insan kalmamıştır. Bu tipler potansiyeli görmesin hemen değerlendirir fırsat daha ceza alanına girmeden röveşata’ya yatan tiplerdir. Aslında piyasanın tüm dengesini de bunlar elinde tutuyor.

Sen DJ ol sen Dansöz ol sen Şarkıcı ol diyip insanları para için sektör kaymasına yönlendiren ince hesaplı ticaret adamlarıdır.

Tek amaçları Futbolcu, Sanatçı, Manken, Sosyal Medya Fenomeni, aklınıza müzik sektörünün dışında tüm mesleklerdeki popüler insanların hayran kitlesine bilet satmaktır.

Gelelim piyasada Dj’lik kursu veren sözde eğitim firmalarına peki sizler neye güvenerek bu hevesli istekli gençlere piyasada sizede yer ayıracaklar sözü verebiliyorsunuz bu kadar yetenekli insanların bu işi yapamayacak duruma gelmesini görür halde çok merak ediyorum. Cevabı para olabilir mi?

O halde ben bu durumda Türkiye’de müzik alanında özel eğitim veren kuruluşların samimiyetinden şüphe duyarım! Duymalısınız! bu adamlar neden tonlarca para talebinde bulunup verdiği eğitim sonunda sadece hobi olarak yapmaktan başka bir işe yaramayacağı bilgisini vermiyor.

Ya da sektörün can çekiştiğini bildirmeyip çalışırsan olursun istemek çalışmak önemli diyip klişe bir cevapla umut ışığının rüzgara karşı yandığını belirtmiyor.

O zaman beraber soralım mı? Madem bu kadar iyi neden siz yapmıyorsunuz? Prensip meselesi mi?

Tabiki verdiğiniz emeğin karşılığını alın ama gerçek piyasayıda söyleyin mesela bir festival için sağlam bir dayısı olması gerektiğini!

Yada çevre edinmek için yeri geldiğinde bedava çalacağını onu geçtim senin istediğin değil mekan sahiplerinin istediği müzikleri çalacaklarını.

dj kursu

Yazımızın şimdiye kadar olan bölümünde 4 kahraman vardı.

1.Dinleyici

2.Farklı işle Fenomen yada Popüler olan (Çakma) Dj’ler

3.Eğitimini Almış bilgili ve meslek sahibi haline getirmiş Dj’ler

4.Organizatörler

Dünyanın kanuna göre birilerinin kazanıp birilerinin kaybetmesi gerek ama adaletsizlik öyle büyük ki tek kaybeden bu işe gönül vermiş emek vermiş arkadaşlarımız.

Şimdi asıl soruna geliyoruz öyle bir sorun ki Dj’lik kavramını yok ediyoruz! Bildiğiniz gibi Çakma Dj’ler Sahnede set çalıyor kurulu setup sahne boyunca çalacak olduğu parçalar daha öncesinden farklı bir prodüktör tarafından ayarlanıyor özel istek var ise araya serpiştiriliyor playback Dj şova servis hale getiriliyor.

Çakma Dj’ler diye adlandırdığımız kesim sahne aldığında dinleyici eğleniyor mu? Cevap Evet. Organizatörler para kazanıyor mu? Cevap Evet Peki o zaman eğitim alıp piyasaya işe yaramaz sertifikalı DJ sunmaya gerek var mı? Cevabını siz verin… Şimdi burdan Dj olmayı düşünen arkadaşlara nokta atışlı bir tavsiyem var.

Eğer gerçekten bu işe gönül verdiyseniz ve ısrarla yapmak istiyorsanız müzik ve dinleyici kitlesini hepsini bir kenara bırakın ve sadece organizatör şirketlerine nasıl para kazandırırım sorusuna yanıt arayın o zaman gerçekten popüler bir DJ olabilirsiniz!

 

Özkan Meydan

Dijital Medya Uzmanı | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ibrahim 24 Mart 2017

Bu kadar dobra ve açıklayıcı bir yazı olamaz. Hayranlıkla her satırını okuyup her cümlede kendi kendime aynen öyle diyerek taktir ettim. Malesef ki türkiyede durum bu şekilde…

Eyeapomi 25 Temmuz 2019
Denapomi 26 Temmuz 2019
Jasonapomi 27 Temmuz 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Eylül 2018, 15:12

Dipsiz kuyum şarkısı ile gündemi meşgul eden Aleyna Tilki yaptığı yeni çalışmasından çok Bergen'in Yıllar Affetmez şarkısı ile benzerliği konuşuluyor.

cool
Dipsiz Kuyum Aleyna Tilki Şarkısı Çalıntı mı?

Dipsiz Kuyum Aleyna Tilki Şarkısı Çalıntı mı? Dipsiz kuyum şarkısı ile gündemi meşgul eden Aleyna Tilki yaptığı yeni çalışmasından çok Bergen’in Yıllar Affetmez şarkısı ile benzerliği konuşuluyor. Peki gerçekten bu şarkılar birbirine benziyor mu? Bu soruya cevap vermenin iki şarkıyı ard arda dinledikten sonra çok zor olmayacağını düşünüyorum. Biz iki şarkıyıda...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik