SON DAKİKA

Ses ve Elektrik İlişkisi

Ses ve Elektrik İlişkisi

Ses ve Elektrik İlişkisi

Ses ve Elektrik, Sesin uzak mesafelere iletilebilmesi , kayıt edilmesi veya büyük dinleyici kitlelerinin dinleyebileceği seviyelere yükseltebilmek için sesin elektrik sinyallerine dönüştürülmesi gerekir.Akustik enerji mikrofonlar aracılığı ile elektrik enerjisine çevrilir.O halde mikrofon bir tranceducer yani enerjiyi bir sistemden başka bir sisteme nakil eden bir cihazdır.

Manyetik bantlara kayıt yapmak için , akustik enerji mikrofon yardımı ile elektrik enerjisine çevrilip bir amplifikatörde güçlendirildikten sonra kayıt kafası denilen bir elektro mıknatısa iletilir.Manyetik bir madde ile kaplanmış olan plastik bant bu mıknatısın iki kutupları arasında kalan ve manyetik kuvvetin en büyük olduğu ince bir aralıktan geçirilir.

Elektro mıknatısın gücü,ses titreşimlerinin şiddetine göre değişir.Böylece bandın yüzey kaplamasında bu değişimlere uygun yeni bir manyetik düzen oluşur.Bu sinyallerin genlikleri,voltajları ile doğru orantılıdır.Ses dalgaları birbirini takip eden maksimum pozitif ve maksimum negatif alanlardan meydana gelmektedir.Bu sebepten dolayı mikrofonun diyaframını titreşime uğratan ses dalgaları alternatif akım meydana getirir ve ses sinyalleri alternatif akım ile aynı biçimde değerlendir.Ses sinyallerinde genliğe karşılık gelen voltajlar RMS (Root Mean Square) ortalama değerleridir.

 

Ses ve Elektrik

 

Empedans

Sözcük anlamı olarak “özdirenç” anlamına gelmektedir.Elektrik devrelelerinde alternatif akıma karşı oluşan toplam direnç olarak ifade edilmektedir.Elektronik cihazlar içerisinde direnç , kondansatör ve bobin gibi devre elamanları kullanılarak meydana getirilir.

Elektriksel ses sinyalleri zaman içerisinde yönü ve şiddeti değişebilen alternatif akımlardır.Bu devreler içerisindeki dirençler , kapasitif reaktans ve endüktif reaktanslar tarafından engellenirler.Empedansın birimi Ohm’dur ve Ω ile gösterilmektedir. Empedans (özdirenç) ifadesi ilk olarak Temmuz 1886’da Oliver Heaviside tarafından kullanılmıştır.Ses sistemlerinde amfinin reaktif ve rezistif direnç toplamı empedansı,hoparlörün rezistif empedansının üzerinde olmalıdır.

Crossoverlarda tiz frekanslar için rezistif,bass frekanslar için reaktif ve mid frekanslar için reaktif ve rezistif direnç kullanılmaktadır.

 Karmaşık özdirencin genliği,voltaj genliğinin akımın genliğine oranıdır.

 Karmaşık özdirencin fazı , akımla gerilim arasındaki faz farkıdır.

 Kapasitif Reaktans alternatif akım devrelerinde enerji yüklü devrelerin akıma karşı gösterdiği zorluktur.

 Endüktif Reaktans bobinlerin alternatif akıma karşı gösterdiği zorluktur.

 Rezistif Direç bir iletkenin fiziksel olarak elektron hareketine gösterdiği direnç çeşididir

 

Ohm Kanunu

Bir iletkenin iki ucuna bir gerilim verildiğinde , hareket halindeki yükler bu iletken üzerinde elektrik akımı meydana getirir.Bütün iletkenler üzerinden geçen yüklere karşı belirli oranlarda direnç gösterir.Bu direnç iletkenin yapıldığı maddeye ve fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterecektir.

Potansiyel akım ve direnç arasındaki bu bağlantı Ohm kanunu olarak adlandırılmıştır.Yani bu kanun elektrik devrelerindeki iletkenden geçen akım ve gerilim miktarını açıklar.Bir iletkene 1 volt’luk gerilim uygulandığında , iletkenen 1 amperlik akım geçerse bu iletkenin direnci 1 Ohm’dur.Potansiyelin birimi volt,akımın birimi amper,direncin birimi ise Ohm’dur Ω sembolü ile gösterilir.

 

 

akım

 

 

 

 

 

Alternatif Akım

Alternatif akım (AC) periyodik olarak genliği ve şiddeti değişen akımdır.Doğru akımdan farklı olarak canlı uç denilen (Faz) üzerindeki gerilim belirli bir frekans ile pozitif ve negatif kutuplara doğru sinüsodial biçimde değişir.Ölü/hareketsiz veya referans noktası nötr olarak adlandırılmıştır.

Uygun araçlar (adaptör-gerilim doğrultucu vb.) kullanılarak doğru akıma dönüştürülebilir.Gerilim değişken olduğundan ortalama bir değer belirlemek gerekir ancak sinüs dalgası simetrik bir dalgadır.Pozitif ve negatif yönlere doğru eşit sayıda eşit değerlere sahiptir.O halde aritmetik ortalaması 0 olur.

Bu nedenle alternatif akım gerilimi RMS (Root Mean Square) karekök ortalama alınarak belirlenir.Sinüs dalgasının en pozitif değeri maksimum pozitif , en düşük negatif değeri ise maksimum negatif olarak adlandırılır.Bu iki kutup arasına ise Peak to Peak adı verilir.Türkiyede şehir gerilimi 220 Volt’dur.Ancak bu değer RMS ortalama değeridir.

 

alternatif akım

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadir ŞALCI, Sound Engineer/ Music Composer

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

tuncay konakli 25 Mayıs 2016

Sanirim buradan bir handbook yapabilecegim kendime, gereksiz pahali kurslardan bence daha yararli olacak bu portal tüm ekibe ve yazilarini paylaşan herkese teşekkür ederim .

Ahmet Atik 29 Mayıs 2016

Selamlar paylaşım için teşekkürler, diğer yazılarınızı da okumayı sabırsızlıkla bekliyorum…

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Mayıs 2016, 15:27

Dijital Audio

Dijital Audio Bu yazımızda sesin neden dijital olarak kodlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olacağız.Dijital ortamda verileri saklamak, analog bantları saklamaktan daha kolay, zahmetsiz ve daha ucuz olduğu için , analog bantlar yavaş yavaş yerini Hard Disk’lere bırakmıştır. Aslında tam olarak bırakmış sayılamaz, çünkü günüzmüzde özellikle analog çalışmayı tercih eden stüdyolar,gruplar ve müzisyenler...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik