SON DAKİKA

Ses Mühendisliği Nedir? Ses Mühendisi Ne İş Yapar?

Ses Mühendisliği Nedir? Ses Mühendisi Ne İş Yapar?

Popüleritesi hergün artarak devam eden mesleklerden biri de Ses Mühendisliği. Son dönemlerde çok konuşuluyor ama kimse tam anlamı ile ses mühendisliği hakkında net bilgiye sahip değil.

 • Ses mühendisi çalışma ortamları nasıldır?
 • Ses mühendisliği eğitimleri nerelerde veriliyor?
 • Ses mühendisleri ne kadar para kazanıyor?
 • Ses mühendisi olmak için ne gibi yetenekler yada özellikler gerektiriyor?

Bu yazımda sizleri ses mühendisliği mesleği ile alakalı elimden geldiğince bilgilendireceğim.

Ses Mühendisi öncelikle birçok dala ayrılıyor bunlardan bazıları şunlardır.

 • Kayıt Mühendisi
 • Mix Mühendisi
 • Mastering Mühendisi
 • Konser Sistem Mühendisi
 • Akustik Mühendisi
 • Oyun ve Ses Tasarımcı Mühendisi
 • Film,Dublaj Mühendisi

Ses Mühendisi StüdyoGörebileceğimiz gibi ses mühendisliği kendi içinde birçok meslek barındırmakta (Uzmanlık alanlarına ayrılmakta). Genel anlamı ile bir müzisyene “ses mühendisi” sıfatını yakıştırmak yanlış tanımlama olur çünkü ses mühendisi, arka planda hem teknik hem de müzisyen; aynı zamanda dinleyici bakış açısı ile destek sunabilmeye hazır olabilmektir.

Örnek: Bir kayıt mühendisi bir davul kayıt ederken hem müzisyen gibi, hem de bir dinleyici gibi düşünmek zorundadır. Sadece kayıt tuşuna basarak doğru sinyalleri alıp kayda yansıtmak yeterli değildir.

 

Öncelikle yapılacak olan işin tarzını iyi bilmek gerekir,

 • Dünya standartları ve ülke standartları neler?
 • Referans işlerde neler yapılmış?
 • Kitle ne istiyor?

Bunları çok iyi bilmek önemli! Herhangi bir kayıtta dinleyici gibi düşünüp tonlamasını, mikrofonlamasını ve tüm kayıt sistemini ona göre ayarlamak, tasarlamak ses mühendisini normal bir kayıtçıdan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Biraz da çalışma ortamlarına göz atalım:

Ses Mühendislerinin Çalışma Ortamları

Çalışma ortamları yöneldiği alana göre oldukça değişkendir. Kabaca: saha ve studyo ofis ortamı olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlar da kendi aralarında birçok bölüme ayrılmakta

 • Kayıt studyosu
 • Mix Studyosu
 • Mastering Studyosu
 • Film Studyosu

Konser Sistemleri Mühendisi FestivallerAçık hava konserleri gibi açık alanlarında, akustik mühendisi ise stüdyo yalıtımı, ofis yalıtımı, cami yalıtımı, Konferans salonları vb. gibi alanlarda görülebileceği gibi yoğunlaşmış olduğunuz alana göre değişmekte.

Ses Mühendisi Tonmaister

Ses Mühendisi Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Öncelikle işimiz ses o yüzden duyu organlarımızın doğal olarak sağlıklı olması gerekiyor. Sadece stüdyo ortamının olmadığı ve her işte olduğu gibi bu meslekte de dezavantajların olduğunun bilincinde olmamız gerekmekte.

Birkaç örnek verecek olursak, bir tiyatro sahnesi için programa yetişmesi gereken acil bir iş gelmiştir ve zamanınız çok kısıtlı olsun. Eğer sektörde tutunabilmek istiyorsanız piyasada benim prensiplerim var ve bu saatler aralığında çalışırım, şu tarihte teslim ederim diyebilme lüksünüz yok.

“Neden yok?” diyecek olursak sizin gibi aynı işi yapan alaylı alaysız binlerce insan var. Biraz ses mühendisliğinin evrensel tanımından çıkıp Türkiye koşullarına göre tanımlamak istiyorum. Bu yüzden gelen her işi elinizden geldiğince yetiştirmek zorundasınız. Bu da beraberinde yorgunluk ve uykusuzluk getirmekte.

Peki büyük konserlerdeki tonmaister ve konser sistemleri mühendisleri ne yapsın? SoundCheck ile başlayan gün daha sonrasında çıkan aksaklıklarla beraberinde uykusuzluk… Bazen 1 hafta süren festivaller yada sanatçı turnelerinde  günde 1-2 saat uykuyla çalışan arkadaşlarda mevcut. Medyaya yansıdığı kadarı ile artistik karışık bir mixer görüntüsünden ibaret değil 😉

Ses Mühendisi Sahne

Ses Mühendisleri  Ne Kadar Para Kazanıyor?

Gelelim herkesin merak ettiği ses mühendislerinin ne kadar para kazandığı konusuna yine en başta üzerine basa basa söylediğim gibi yönelmiş olduğunuz sektörle doğru orantılı.Kişi kendi girişim bilgi ve becerisiyle alakalı olduğundan net bir rakam vermek yanlış olur.

Kendisini geliştirmiş iyi bir ses mühendisi başlangıç olarak ortalama asgari fiyatın 2-3 katı diyebiliriz her ses mühendisi bu fiyatlara başlangıç yapabilir diyemeyiz sadece kendini geliştirmiş girişken ve işi beğenilen yöneldiği alana göre değişkenlik gösteren bir ortalama tutardır.

Ses Mühendisi Mix

Sizlere önerim eğer gerçekten ses mühendisi olmak istiyorsanız en başta dikkat etmeniz gereken tecrübe sahibi olmuş sektörde olan insanlardan destek almak.Sektörde aktif çalışan bir ses mühendisi ile tanışıp birkaç gün yanında bir asistan gibi beraber vakit geçirmek bu yöntem ile daha seçim yapmadan ilerde nelerle karşılaşacağınızı siz uygun bir meslek olup olmadığını önceden görmüş olacaksınız.

Bu araştırmalar sonucunda meslek için hala uygun aday olduğunuzu düşünüyorsanız ülkemizde ses mühendisliği eğitimi veren devlet tarafından tanınmış denetlenen bir kuruluş bulunmamaktadır. Bazı devlet üniversitelerinde müzik teknolojileri eğitimi verilmektedir bu tür yerleri de araştırabilirsiniz.Ya da sizleri alaylı olarak sektörden yetiştirilmeye yönlendirebilir veya direk parasını ödeyip yurtdışında eğitim almanızı söyleyebilirim.

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

 

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 12 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Serdar 25 Nisan 2016

konu zor ve karışık olmasına rağmen güzel ve açıklayıcı bir anlatım olmuş. emeğinize sağlık teşekkürler.

Müzik Mutfağı 3 Mayıs 2016

Ses mühendisliği hakkında daha detaylı bilgiler paylaşacağım. Sadece ses mühendisleri değil, müzik sektöründeki herkes bu mutfakta karnını doyurabilecek. Çalışmalarımıza hızla devam ederken böylesine ilgiyle karşılanmak bizi çok motive etti. Teşekkürler Serdar bey.

Emre bayraktar 14 Ağustos 2016

Çok değerli bilgiler teşekkürler emeğinize sağlık.

NURHAN 24 Kasım 2016

Arastırmalarımın sonucunda en net ve açıklayıcı bilgiyi sizde okudum emeğiniz için çok teşekkürler

Müzik Mutfağı 24 Kasım 2016

Yazılarımızdan faydalanmanız bizi mutlu etti. Teşekkürler rica ederiz.

Emrah 27 Temmuz 2017

Mix Mühendisi diye kavram yoktur. Mixing Engineer olarak geçer,o da Türkçemize “Miksaj mühendisi” olarak geçer ya da en modern haliyle ” Miks Mühendisi” .

Mustafa 12 Ağustos 2017

Herzamanki gibi doğruyu direk söylemişsiniz.Güzel anlatım

Ufuk 11 Ocak 2018

Bugün Ali Baba’yla dayanışma gecesi haberini okurken ses mühendisliği gerçekte nedir diye merak edip sitenize girdim ve ilgili yazıyı okudum. Net ve öz bilgilendirme için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

ümit yüksel 13 Nisan 2018

bi yerde asgari fiyat falan denmiş.. fiyat mal bedelinde olur insanların emekleri karşılığı aldığı paraya ücret denir .. he bu yazıyı yazanın bi fiyatı varsa o ayrı

Müzik Mutfağı 18 Kasım 2018

sf. (asgari:) 1. En az, en aşağı, en düşük, en alt, minimal, minimum: “Koridorda, kapımın asgari yüz metre yakınlarına kimsenin yaklaştırılmamasını emrettim.” -N. Hikmet. 2. mat. Minimum.

Kaynakça: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_yanlis&view=yanlis&kelimez=48

🙂

Tarık 7 Nisan 2019

Siz bu işin eğitimini nasıl tamamladınız?Yurtdışında mı eğitim aldınız?

Cem 14 Nisan 2019

16 yaşındayım ve bu alanda ilerlemek istiyorum tabi aile baskısı biraz zorluyor bu bağlamda kendimi başka nasıl şekillerde geliştirebilirim ve müzik teknolojileri okumanın faydası sizce var mı

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Temmuz 2016, 22:49

Youtube Videonuz Kaç Milyon İzlensin?

Youtube Videonuz Kaç Milyon İzlensin?   Günümüzde Youtube izlenme sayısının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.     İnsanlardaki bu algı yönetimi yetenekli yeteneksiz kavramını göz ardı ettiğinden artık izlenme sayılarının büyük bir bölümü yasal Youtube reklamlarından sağlanmaktadır. Bu durum beraberinde müzisyenler tarafından farkındalık yaratmak için açılan bir Dijital Medya...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik