SON DAKİKA
10 dakikada okuyabilirsiniz

Reverb Tipleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

sad
Reverb Tipleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Reverb Tipleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Reverb tipleri; Reverb ile ilgili ilk yazımda sizlere Reverb’ün ne olduğunu, nasıl oluştuğunu ve Parametrelerinin sırrını vermiştim. Bu yazımda ise Reverb’ün çeşitlerini kısa ve hap bilgi olarak sizlere sunacağım.

Hall Reverb-Church= Oda Tipi

Plate Reverb= Metal Tipi

Spring Reverb= Yaylı Tipi

Reverse Reverb0 Ters Tipi

Dutch Reverb= Boru Tipi

Reverb tipleri genel olarak 5 çeşide ayrılır. Enstrumanın yapısı veya efektif çalışmalar gibi durumlarda kullanılacak reverb tipi mix mühendisinin tercihine göre değişkenlik gösterir.

Hall Reverb; Yüksek tavnlı düzensiz şekilli yoğunluk kat sayısı yüksek mekanların simülasyonudur. Büyük oda (large room) tipi derinliklerden daga geniş bir etkisi vardır. Genel olarak Piano, Vocal,Strings  vs. gruplarında veya parçaların nakarat bölümlerinde daha derin bir sound elde etmek için kullanılır.

salon yankı

Room Reverb; Herhangi bir odanın simülasyonu elde edilmiş reverb tipidir. Bu odalar akustik olarak akordu yapılmış odalardır.

oda yankı

Plate Reverb; Plakalı derinlik üniteleri tel tipi ve reverb üniteleriyle aynı özellikleri taşır ancak, tel yerine metal plaka kullanılır. Audio sinyaliyle plaka üzerinden üretilen vibrasyonlar, plaka üzerinde bulunan dokunmalı algı prensibiyle çalışan mikrofonlar yardımıyla (S-Ducer) algılanarak sinyale çevrilir. Reverb tipinin özellikleri metal plakayı çevreleyen yayların tansiyonu deeğiştirelerek oluşturulur. Genelde Snare, Tom ve Cymbal’lerde kullanılır.

plaka Reverb

Spring Reverb; Yay tipi derinlik üniteleri, bir kristal elemana (piezzo elektrik) yay tipi bir tel bağlanarak oluşturulur. Kristale dikey eksende gönderilen audio sinyali, yatay eksende kristaldeki mekanik hareketlenmeye eş zamanlı telin bükülmesine ve dönmesine sebep olur. Tel üzerinde yol alan ses sinyali, tel ile birlikte hareketin miktarına bağlı olarak telin diğer ucundaki kristal materyalin  yatay ekseninde harekete, dikey ekseninde ise potansiyel farka dönüşmesine sebep olur. Tel miktarı ve özellikleri değiştirilerek bu reverb çeşitlendirilebilir.

bahar yankı

Reverse Reverb; Ses gücü ve tekrar artış sayısı ters çevrilmiş reverb tipidir. Genellikle vurmalı enstrumanlarda kullanılır.

Dutch Reverb; Bahçe hortumunun bir ucuna hoparlör, diğer ucuna ise mikrofon yerleştirilir. Borunun içinde oluşan yansımalar, klakson veya kaz sesini andıran bir derinlik oluşturur.

Room Chambers; Ses kalitesi ve yansıtıcı özelliği çok yüksek odalarda iki mokrofon ve bir kaç hoparlör ile oluşturulmuş, yansımalardır. Büyük bir odanın bir ucuna mikrofon diğer ucuna bir kaynak yerleşimi simüle eder.

Müzik Stüdyosu Dijital Meydan Ziyaret Etmek İçin Tıklayın.

Kadir Salci, Ses Mühendisi / Müzik Bestecisi

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Malatya Escort 8 Ağustos 2017

güzel bilgilendirme. teşekkürler…

AvmSepetim.Net 14 Aralık 2017

Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2016, 13:35

Dinamik Alan Nedir? Geçmişten Günümüze

Dinamik Alan nedir? Öncelikle tanımını yapalım daha sonra içinde olduğumuz dinamik alan kaosu ile alakalı örneklerle ilerleyelim. Dinamik Alan(Diynamic Range): Sesin duyulabilen en alçak seviyesi ile Bozulmaya girmeyen en yüksek ses seviyesi aralığı arasındaki ses şiddeti farkına dinamik aralık denir. dB olarak ifade edilir. Soldaki görsel size olayı daha iyi...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik