SON DAKİKA
7 dakikada okuyabilirsiniz

Reverb Nedir? Nasıl Oluşur?

İnanın sektör içerisinde en çok hata yapılan plug-in veya hardware reverb işlemcilerinin kullanım hatasına sıkça rastlarız.

furious
Reverb Nedir? Nasıl Oluşur?

Reverb Nedir? Nasıl Oluşur?

Nedir bu reverb, yankı diyen, eko diyen, delayle karıştıran daha neler neler. İnanın sektör içerisinde en çok hata yapılan plug-in veya hardware reverb işlemcilerinin kullanım hatasına sıkça rastlarız. Bu yazımızda Reverb’ün gerçek yüzünü ortaya çıkartacağız :)). Nedir, ne yer ne içer ne işe yarar ?

Kritik Alan; Bir mesafeden sonra ses ters kare kuramına göre, direk ses 4 kat azalır, yankı 4 kat artar. Mesafe her 2 katına çıktığında ise ses 6 dB düşer. Odanın büyümesi veya küçülmesi Reverb’e etki eder. Yani bu çıkarımdan anlaşılacağı gibi Reverb bir hacim parametresidir. Duvarların yüzeyi ile alakalıdır. Yani örnek olarak ıslak yüzeylerden yansıyan sesler farklı, metal yüzeyden yansıyan sesler farklı şekillerde algılanır. Reverb’ün genliği ve sıklığı oda yüzeyleri ve odanın emiliminin bir parametresidir.  Bir ses üretildiği andan itibaren her yönde ilerlemeye başlar. Oda içerisindeki sesler 3 kategoriye ayrılır.

Yankı

1) Direk Ses: Kaynaktan çıkıp dinleyiciye direk ulaşan ses. En kısa yolu kateder ve hiçbir engele çarpmadan duyulur.

2)İlk Yansımalar: Dinleyici bir süre sonra kendisine en yakın bir kaç yüzeyden yansıyan sesleri duyacaktır. Bu sesler ilk yansıma sesleridir.

3) Reverberasyon: İlk yansımaların ardından gelen yoğun alan yansımalarına reverberasyon veya derinlik denir.

Özetleyecek olursak, direk ses ses kaynağının gücü ile ilgili bilgi verir. Direk ses ile ilk yansımalar arasındaki zaman farkı, kaynağın pozisyonu ile ilgili bilgi verir. Direk ses ile yankı arasındaki fark, kaynağın dinleyiciye mesafesini belirler. Tek başına reverb zamanı oda hacmi veya odanın büyüklüğü hakkında bilgi verir. RT60 60 fahrenheit sıcaklıkta, mekanın yüzeylerin yapısı hakkında bilgi verir.

  Dijital Reverberasyon Parametreleri

İlk Gecikme Zamanı (Pre Delay): İlk yansımaların oluşum zamanını kontrol eder. Snare gibi bazı enstrümanların sesini olduğundan daha büyük gösterebilir.

İlk Gecikme Dengesi (Pre Delay Mix): İlk yansımalar ile direkt sesin birbirine göre yükseklik seviyesini kontrol eder. Aynı zamanda odanın büyüklüğüne karar verir.

Difficion (Derinlik Dağılımı): Yansımaların birbirlerine göre aralarındaki mesafeyi ayarlayan kontrol parametresidir. Tekrarlar birbirlerine yaklaştıkça bütünleşir ve tekrar gibi duyulamaz hale gelir.

Reverb Yoğunluğu

Direk sesin ardından gelen ilk yansıma ile diğer tekrarların arasındaki mesafeyi azaltıp çoğaltan kontrol parametresidir. Ufak bir not eklemekte fayda var;

Vurmalı enstrümanlar için yararlıdır. İkinci bir darbe gibi duyulmasını sağlayan keskin atak zamanı bu parametre ile yumuşatılır.

Müzik Stüdyosu Dijital Meydan Ziyaret Etmek İçin Tıklayın.

Kadir Salci, Ses Mühendisi / Müzik Bestecisi

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ahmet Çakıralp 13 Ocak 2018

bu ülkede böyle adamlar da varmış demek ki paylaşım için çok çok teşekkürler.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Mayıs 2016, 23:56

Teknolojik gelişmelerin ve bilginin bu kadar hızlı yayılmasının enstrüman frekans çeşitliliğine de etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

love
Frekans ile Enstrüman İlişkisi

Frekans ile Enstrüman İlişkisi Frekans Aralıkları; “Mesela gitar sesinin ne kadar kalın olduğunu duyabiliyoruz ama değer veremiyoruz. Değer vermemiz için Enstrümanların frekans aralıkları konusunu bilmemiz gerekiyor” Teknolojik gelişmelerin ve bilginin bu kadar hızlı yayılmasının enstrüman çeşitliliğine de etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Enstrümanlar; telli çalgılar, vurmalı çalgılar, yaylı çalgılar gibi karakterine göre kategorilere...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik