SON DAKİKA

Müzisyenler ve Prodüktörler Para Kazanıyor mu?

Müzisyenler ve Prodüktörler Para Kazanıyor mu?

Müzisyenler ve Prodüktörler Para Kazanıyor mu?

Müzisyenler yazımıza öncelikle; müzik sektörüne parmağını sokup ballandıran şahıslara değil, parmağını bu işe sokmayı düşünen yavru arılara gelsin.

08.12.2016 tarihinde yazılan bu yazı Türkiye’de kimler müzikten para kazanıyor? Nasıl kazanıyor?  Ne yapılırsa bu sektörde kaybedilir?… gibi son durumla alakalı bilgiler aktaracağım.

Bildiğimiz gibi bir zamanlar Unkapanı vardı. İnsanlar ünlü olmaları için kapılarında yattığı sabahladığı star yuvası Unkapanı… Şimdilerde kepenk kapatmış durumda yavaş yavaş dijital çağa ayak uydurmaya çalışan akıllı plak şirketlerde yok değil. Mesela dijital medyasını yönettiğim bir müşterim ‘Youtube’ gelirlerini görünce, eski plakların hepsini dijitale çekip yayınlayarak iyi paralar kazanıyor ama bizim elimizde böyle bir imkan yok. Neyse lafı uzatmadan güncel müzik piyasasına giriş yapalım.

Müzik sektörünün %95’lik pasta payı İstanbul’a bölünüyor desek abartmış olmayız diye düşünüyorum.

Şimdi İstanbul’daki prodüktör ve stüdyo tiplerini üçe bölelim. Bu paragraf İstanbul’da stüdyo açıp para kazanmayı düşünenlere gelsin;

 • Üst kademe sanatçıların işlerini yapan stüdyolar
 • Orta düzeyde sanatçıların işlerini yapan stüdyolar
 • Üçüncü tip stüdyolarımız ise genelde müzik sektörüne ilk adımını atacak, hevesli müzisyen arkadaşlarımızın işlerini üstlenen stüdyolar.

studyo

Üstün kaliteli dediğimiz hali hazırda çalışma sistemini oturtmuş yılların getirmiş olduğu tecrübe ve portföy çevresi ile pastanın en büyük payını alan arkadaşlar ve işin iyi tarafı bu referanslar ve eski olmasından kaynaklanan bilinirlik büyük firmaların bu yapım şirketine yönelmesine katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Orta düzeyde sanatçıların işini yapan stüdyolar, büyük pastanın artıkları ile iyi sayılabilecek paralar kazanıyorlar ama üst sınıf stüdyoların yaptığı işlerin %90’ ının tutmasının nedeni; medyada güçlü ellerinin olmasından kaynaklı, bu durum orta derece stüdyo ve üçüncü tip olarak adlandırdığımız stüdyo havasının ilk adımı olan işletmelerde oldukça psikolojik baskı yarattığını söyleyebiliriz.

Çünkü, her sanatçı girdiği stüdyodan ünlü olarak çıkacağına inanarak adım atmakta… Tabi ki herkesin istediğini almasını gönlümüz ister ama maalesef öyle olmuyor.

Hep yakınmışızdır, ‘’Yıllarımı müziğe adadım ama hala istediğim yerde değilim.’’ diye. Bu tip insanlar zeki ve tek odak noktalı analog dönemde takılı kalan güzel insanlar, seviliyorsunuz ama dünya sizin kadar iyi değil!

Peki ne yapmalı emeğimizin karşılığını almak için?

Günümüzde ünlü olmanın birçok yolu var, evet ama, önemli olan kalıcı olabilmek. Bazılarımız ‘anlık olsun ben kalıcı olmak istemiyorum’ diyorsa, Doğru Dijital Medya yönetimi için  Youtube Videonuz Kaç Milyon İzlensin? yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki bu müzik sektörünün bu denli kötü olmasında biz müzisyenlerin yada prodüktörlerin hiç suçu yok mu?

Tabi ki var. Öncelikle istikrarlı bir fiyat yok. Herkes elinde bulundurduğu ekipman bütçesine göre gelen işlere fiyat vermekte, bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; Universal Audio Ses kartı kullanan bir stüdyo bir işe 1000 TL fiyat veriyor ise aynı işe M-Audio ses kartı ile iş yapan bir stüdyo 200 TL fiyat veriyor ise müşteri ne yapsın?

Ekipmana göre mi kaliteyi belirleyelim, müzisyene göre mi? Tabi ki her ikisine göre ama çok iyi ekipman listesinden vasat iş çıkaranlara ne demeli? Yani piyasanın bir güvenilir temeli bulunmamakta, hep sallantıda o yüzden gözü kapalı insanlar kendilerini üst düzey stüdyolar diye hitap ettiğimiz işletmelere teslim etmekteler. En azından ünlü olma ve popüler olabilme ihtimali biraz daha yüksek.

Piyasadan haberdar olup bir ağız ile hareket etmek gerek gelen müşteriyi bütçesine göre sınıflandırmadan en iyi şekilde işini görmeye çalışın yoksa referanslı ağız reklamı ile bu size çok pahalıya patlar ve muhtemelen 3 ay sonra piyasada lekelenmiş bir isminiz olur.

Paylaşımcı olun, etrafınızda ticari dostlarınıza iş paslayın, sürekli irtibat halinde olun, destekleyin ve başka stüdyonun işlerine saldırmayın. Özellikle onları kötüleyerek bunu yapmayın! Herkes kısmetini alacaktır. Sen hakkıyla işini yap, karşılığını zaten alacaksın.

Müzisyenlerin en bilindik para kazanma yolları;

 • Aranjörlük yaparak para kazanabilir.
 • Müzisyenler stüdyo albüm kayıtları için enstrümanı ile çalıp para kazanabilir. Çok iyi bir enstrümanist ise kelimenin tam anlamı ile saat gibi çalıyor ise  iyi paralar kazanabilir.
 • Kendi müzik grubunu kurup bir kafede barda yada iyi bir grup ve çevresi geniş ise konser bağlayıp konserlerden para kazanabilir. (Yorucudur)
 • Single albüm çıkarıp çok iyi dijital medya yönetimi ile popüler olup, konserlerden yine çok iyi paralar kazanabilir.
 • Evinde öğrencilere uzmanlık alanı ile alakalı özel dersler verebilir. [bunu genelde müzisyenler aç kalınca yapıyor]
 • Son zamanlarda popüler olan bir youtube hesabı açıp tüm müzikal yeteneklerini gösterip dikkat çekerek internet üzerinden videoları izlendikçe paralar kazanabilir [Tam anlamı ile sistem Türkiye’de oturmasa bile iyi paralar kazanan arkadaşlar var bence denemelisiniz]

Prodüktörlük yaparak en bilindik para kazanma yolları.

 • Stüdyonuzda albüm kayıtçılığı yapabilirsiniz. [en çok tercih edilen]
 • Reklam müzikleri jingle vs. gibi kayıtlar yaparak para kazanabilirsiniz. Ufak tefek bir müzikal bilgi yeteli olacaktır gerisini yardımcı programlara bırakabilirsiniz.
 • Sesli kitap projeleri bu aralar moda deneyebilirsiniz.
 • Stüdyonuz uygun yapıda ise Mix ve Mastering hizmeti verebilirsiniz.
 • Melodyn ile sadece vokal düzeltme işlemi yaparak da para kazanabilirsiniz. [büyük stüdyolar güveneceği asistana bu tür işleri paslamayı tercih etmekte freelance olarak yapabilirsiniz iyi bir müzik kulağınızın olması şart ve bilgi sahibi olmalısınız]
 • Remix gibi projeler ile sanatçılara teklif sunup yeniden düzenlemeler ile kendinize iş sahası yaratabilirsiniz.
 • Karaoke ve tüm seslendirme işleri ile ilgilenebilir, parti seçim müziklerine kadar el atabilirsiniz.

studyo 2

Başlıca piyasada para kazanma yöntemleri bunlar size verecek olduğum en büyük fikir dijitale çok önem verin ve bütçe ayırın. Size hakkettiğiniz değeri sosyal medya ve dijital medya fazlası ile verecektir.

Unutmayın! İnsanlar size ünlü olmak popüler olmak için gelecektir. Güçlü bir dijital altyapıya sahipseniz, elinizdeki müşteriyi çok rahatlıkla etkileyebilir işi alabilirsiniz.

Yazıda eksiklerimiz olabilir yorumda eksilerimizi artılarımızı bize belirtin ki, insanlara daha çok faydamız olsun. Seviliyorsunuz bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Özkan Meydan

Dijital Medya Uzmanı | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Haziran 2017, 18:18

Özkan Meydan ve Elif Oruk Elektronik Müzikte Yeni Trend

Özkan Meydan ve Elif Oruk Elektronik Müzikte Yeni Trend Aranjör & ses mühendisi Özkan Meydan, genç şarkıcı Elif Oruk ile beraber “Durur Zaman” isimli yeni bir projeye imza attı. Bu parça müzik severler için yazın coşkusuna coşku kattığı gibi müzik camiası için de çok farklı bir anlam taşıyor. “Durur zaman”...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik