SON DAKİKA
8 dakikada okuyabilirsiniz

Mix Nedir? Müzisyen ve Dinleyici Gözüyle

haha
Mix Nedir? Müzisyen ve Dinleyici Gözüyle

Çok Bilinen Mix Nedir?

Müzikten bahsediyorsak Mix olmazsa olmazlardandır 🙂 Hatta sadece müzisyenler değil, dinleyicilerden de çok duyuyoruz. “Bu parçanın mix’i çok güzel olmuş be abi.” Peki müzisyen ile dinleyicinin bahsettiği mix aynı mı?

Şöyle bir dinleyici gözüyle baktığımızda kabaca enstrüman dengesi söz konusu ama dinleyici mix diye ifade ettiği aslında her şeyi içinde kapsıyor. (Aranjeyi, kaydı, mixi, masteringi vs.)

Dinleyici için parça güzelse mixi güzel olmuş demektir. Zaten dinleyiciden “Nakaratta vocale kullandığı reverbi mixe iyi yedirmiş” gibi bir yorumda bekleyemeyiz 🙂

Peki Müzisyen Gözüyle Mix Nedir ?

Evet, Mix nedir başta belirttiğimiz gibi bir denge ama neyin dengesi? Öncelikle enstrümanların birbiri arasındaki dengesi, hem volum olarak, hem de pozisyon olarak eser hangi tarz ise ona göre fx dengesi. Yani kabaca hangi sesi, hangi tarzda, ne kadar ve nerede duymamız gerektiğini ve tüm sesleri bu kalıba göre göz önüne alarak parçayı dengelemektir.

Sıfırdan bir proje yaparken bir müzisyen bir pop parçası yapacak ise bass gitarın nerede olduğunu, ritim gitarın hangi seviyede olması gerektiğini, davulun panoramik olarak nerde olması gerektiğini ve diğer bileşenlerin yerlerini de en başında belirler. -Ve tüm bu düşünülerek yapılan kalıba uygun şekle Mix (Kurallara Uygun Dengeli Karıştırmak) denir.

Mix Nedir?

Öncelikle iki şekilde denge beklenir.

  • Volum Dengesi
  • Panoromik Durum

Mix çok önemli çünkü tarza göre değişkenlik gösterir. Parça pop bir parçayken yapılan mixing ile farklı bir tarza benzetebilirsiniz. Yada benzetmek yanlış ifade olabilir müzik hissiyat olduğu için parça içerisindeki elementler pop tarzına uygundur ama yanlış mixing ile farklı tarz hissiyatı yaratabilirsiniz.Proje için önemli olan enstrüman önde tutulması gerekirken geride tutup tarzın hissiyatını belirttiğim gibi yok edebilirsiniz o yüzden çok dikkat etmemiz gerekiyor sadece doğru enstrumanları kullanmak yeterli değil.

Aslında gerçek hayatı simüle etmek gibi düşünebilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp sahneyi hayal edin, konser alanında en ortadasınız. Karşınızda bir pop sahnesi kurulu, kapayın gözlerinizi ve hayal edin, dinleyin. Hangi ses ne kadar nereden geliyor? Sahne kurulumuna bakın. Enstrümanlar nasıl yerleştirilmiş? Gerçek anlamda orada duyduğunuz dengedir.

Müzik Stüdyosu Dijital Meydan Ziyaret Etmek İçin Tıklayın.

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

cagri 18 Ağustos 2018

panlama şarkının kulağımıza güzel gelmesinde çok önemli midir? Direk ortadan gelen bir parça (sağ sol dengesi eşit) yetersiz midir?

Müzik Mutfağı 22 Ağustos 2018

Tabi çok önemlidir. Konserde hoparlör konumlandırılmasına ve sahnede müzisyen konumlandırılmasına bir göz at ne demek istediğimi anlayacaksın 😉

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Mart 2016, 03:04

Müzik Prodüksiyon ile ilgileniyorsak compressoru duymamak elde değil. Peki nedir bu kadar hayati önem taşıyan compressor?

love
Compressor Nedir, Nasıl Kullanılmalı?

Compressor Nedir? Müzik Prodüksiyon ile ilgileniyorsak compressoru duymamak elde değil. Peki nedir bu kadar hayati önem taşıyan compressor? Biraz ütopik takılıp sizlere bir güven bankası olduğunu söylemek istiyorum. Çünkü müzik stabil değildir, inişli çıkışlı bir grafiktir. Güven dedik peki nasıl bir güven? Genelde ses sinyallerinde oluşan ani çıkış ve düşüşlere önlem amaçlı kullanılıyor. Bizim...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik