SON DAKİKA
6 dakikada okuyabilirsiniz

Melodyne Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Öncelikle melodyne teknik olarak menüleri ve hangi parametrenin ne işe yaradığını burada sayfalarca anlatmayacağım öyle olduğunu düşünen var ise yazıyı okumayı bitirebilir :)

love
Melodyne Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Melodyne Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Öncelikle melodyne teknik olarak menüleri ve hangi parametrenin ne işe yaradığını burada sayfalarca anlatmayacağım öyle olduğunu düşünen var ise yazıyı okumayı bitirebilir 🙂

Neden anlatmayacağımı da söylemek istiyorum ülkemizde gereklilik denen olguyu rafa kaldırdığımıza inanıyorum.

O yüzdendir ki ne olduğunu bilmediğimiz ama oldukça popüler olan bir ürün, uygulama, teknoloji vb. adı her ne ise “bende de olmalı” ” evet artık bizde de var” cümlesini kurup bas bas bağırmak için gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Uzatmadan giriş yapmak istiyorum müzikal anlamda yada yazılım tabanlı her ne iş yapıyorsanız yapın her zaman sizin işinizi kolaylaştıracak yardımcı programlar, pluginler yani yazılımlar üretilecektir.

Çok hızlı tükettiğimiz için sektör hızlandırmaya yönelik tüm çalışmaları bağrına basıp kabullenebilmektedir.

Herkesin dilinden düşmeyen “abi şurayı okuyamadım sorun değil sen editte toplarsın” durumu sektörde aktif iş yapıyorsanız illa ki karşılaşmışsınızdır.

O yüzden tamam hallederim yerine siz tekrar kayıt alalım yedek olsun elimizde demeyi ve en iyi performası alana kadar kayıtlara devam etmeyi tercih edenlerden olmalısınız. 🙂

Melodyne
Melodyne nedir?

Ses dosyalarını müzikal şekilde düzenleyebileceğimiz bilgisayar tabanlı bir yazılımdır. Melodyne Daha çok vokal editlerinde kullanılması ile ünlenmiştir.

İnsanlar kişi kendi sesini istediği bir sanatçının yada tarzın sesine dönüştürebildiğine inandığı bir program olarak biliyor. 🙂

Tabi ki değil; melodyne aslında sadece vokal değil tüm enstrümanlarda ki entonasyon sorununu düzeltebildiğimiz, üstüne basarak söylüyorum hatasız en yüksek performansı alınmış kayıtların enstonasyon sorunlarına müdahale edebildiğimiz yardımcı yazılımlardan biridir.

Solistimiz çok iyi olsa da tonda kaymalar olacaktır bu kaymalara melodyne ile hece hece müdehale edebildiğimiz için hayat kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece tonuna değil zamana, genliğe de müdahele edebiliyoruz.

Yukarıda bahsettiğim gibi melodyne sadece vokal kayıtlarında değil artık tüm ses dosyalarında kullanabiliyoruz.

Örneğin:

Üflemeli bir kayıt aldınız ki en çok entonasyon sorunu olan enstrümanlardan biridir. Nesefle çalınan bir çalgı her çalışta farklılık göstermesi kaçınılmazdır.

Müzisyen bunu minimuma düşürmeye çalışacaktır bundan kuşkunuz olmasın ama o minimumlar sizin için sorun yaratabilir.
Birde bu aldığınız üflemeli kayıtları duble olarak kullanmayı düşünüyorsanız daha büyük sorun olacaktır o yüzden kesinlikle aralarında ki enstonasyon farklarını melodyne ile gidermelisiniz.

Nasıl Kullanılır?

Üzerinde çalışmak istediğiniz ses dosyasını melodyne tarattıktan sonra kendi algoritmasına göre ses dosyasını kelime kelime, hece hece bölümlere ayıracaktır.

Sizde dinleyerek sorun olduğunu düşündüğünüz bölümlere tek tek müdehale edip sorunsuz bir ses dosyası yaratabilirsiniz.

Peki en iyi performans alabilmek için ne yapmalı?

Öncelikle çok kötü bir ses dosyasını istediğiniz mükemmel bir hale getirmeyecektir.

Siz aldığınız kayıtları en üst, hatasız düzeyde almalısınız yani melodyne güvenip iş yapmamalısınız yokmuş gibi iyi bir kayıt çıkarmalısınız.

Sonrasında kaçınılmak minik hataları zaten halledebilirsiniz.

Bizleri instagram üzerinden de takip edebilirsiniz süpriz paylaşımlarımız ve canlı yayınlarımız olyor.
İnstagram: @muzikmutfagi

Müzik Stüdyosu Dijital Meydan Ziyaret Etmek İçin Tıklayın.

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

01 Mayıs 2016, 12:11

Dünyada En Çok Kullanılan İlk 6 Software Synthesizer

Dünyada En Çok Kullanılan İlk 6 Software Synthesizer Müzik teknolojisi’de artık cep telefonu sektörü gibi bir çekişme içerisinde, sektör hertürlü fikre açık olduğu için neyin nasıl bir etki yaratacağını önceden kestirmek pek mümkün olmuyor. İnsanlar yeni tadlar denemek istiyor alışılmış sound dışına çıkmak istiyor ve beraberinde rekabet kaçınılmaz hal alıyor....

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik