SON DAKİKA
9 dakikada okuyabilirsiniz

Mastering Nedir? Nasıl Yapılır?

furious
Mastering Nedir? Nasıl Yapılır?

Mastering Nedir? Nasıl Yapılır?

Mastering bir parçanın, bir albümün kompozisyon, record, mix gibi işlemlerin ardından gelen zincirin son halkası yani basım aşamasıdır. Parçaların mix işlemleri farklı zamanlarda ve farklı mix mühendisleri tarafından yapılmış olabilir. Doğal olarak parçalar arası volume ve renk farklılıkları oluşacaktır. Masteringi bitmiş bir albümde ise volume ve renk farklılıkları ortadan kalkmış olur, dinleyiciler sonrasında dinledikleri cihazlarda ayar yapmak zorunda kalmazlar.

Mix Aşamaları 

EQ Dengesi                                                                                     

Volume Dengesi                                                                           

FX (Efektler)                                                                                  

Panaroma (Sahneleme)                                                               

Reverb                                                                                          

Mastering Aşamaları

Balans

Dinamik Alan Kontrol

Parçalar Arası EQ Dengesi

 RMS

Limitleme

 Sample Rate Conversion

Dithering

Mastering işlemi için en önemli nokta monitörlerdir. Frekans Tepkisi Flat (Düz)  dinleme monitörleri, akustiği düzeltilmiş bir oda ve kulağımızın alıştığı bir referans parça veya albüm yapılacak işi birden fazla sistemde hemen hemen doğru kılacaktır.

Monitör yerleşimi bizler için çok önemlidir. Şekilde görüldüğü hoparlör yerleşimi bir eşkenar üçgen kuralında olmalı ve hoparlörlerin tiz komponentleri kulak hizasında olmalıdır. Hoparlörlerin konulduğu yüzeylerin rezonansını kesmek için, hoparlörler size tavsiyem bir kauçuk, elastikiyet katsayısı yüksek bir materyal veya özel ayaklıkların üzerine konulmalıdır.Yapılan işemleri kontrol etmek açısından birden fazla hoparlör ve mono kontrolü sağlamak için de mono referans monitörleri gerekecektir.

   

Her yaptığımız işlemde üretimde, mix yaparken, kayıt alırken mutlaka sektör tarafından kabul edilmiş bir referansımızın olması gerekir. Mastering yaparkende, sanatçıdan, gruptan vs. hedeflenen soundla ilgili sektör tarafından referans olarak kabul edilmiş bir parça talep etmemiz gerekiyor, bu işimizi kolaylaştıracaktır.Unutulmamalıdır ki; mixi doğru yapılmamış bir proje mastering’de kesinlikle kurtarılamaz. Mixi yaparken peakleri belli bir oranda kontrol altına almayı ve dinamik oranı müziğin türüne göre ayarlamayı unutmuyoruz.

mastering

Burada Metallica Grubunun değişik yıllara ait parçalarının dinamik oranlarını görüyoruz. Dinamik oran; bir sistemin bir enstrümanın en yüksek ve en alçak sesli kısımlarının arasında kalan farkın Decibel olarak değeridir. Yukarıdaki şekil yükseklik savaşı olarak da adlandırılmaktadır. Bunu durdurmak için mix ve mastering mühendisleri peak değerleri en fazla -6 veya -3 dB olarak hemen hemen standart kabul etmişlerdir. Bu işlemi yapma amacımız mastering sırasında uygulayacağımız işemcilere Headroom bırakmaktır. Mastering süreci yukarıdaki şekile göre açıklarsak Mixdown’dan sonraki süreçte başlar. Trimming dediğimiz parçaların başındaki ve sonundaki önemsiz kısımlar ve sessiz kısımları kesip parçayı belirli bir uzunluğa getirmemiz gerekmektedir. EQ parçanın üzerimizde nasıl bir etki yaratacağı ile alakalı bazı frekansları arttırıp bazı frekansları azaltmamız için kullanılır. Compression, Ekolayzer ile yükselttiğimiz sinyal seviyesini kontrol almak için kullanılır tabiki bunlar yerine multiband kompresör ile bu iki kısmıda halledebilirsiniz. Son olarak Sample Rate Conversion ve Dithering aşamasıdır. Dithering;  Dalga Formu analogdan, sayısal ortama kopyalanırken, grafik olarak kare dalga formları oluşur bu yapıyı bozmak için örneklenen audio sinyalinin üzerine bilerek noise (gürültü) eklenir.

dithering

ISRC Nedir:Ses kayıtlarını ve müzik videolarını uluslararası çapta, tek olacak biçimde tanımlama yoludur. ISRC (International Standart Recording Code) fiziki ürünlerde değil ses kayıtlarını ve video kayıtlarını tanımlamaktadır.Bir arada varolduğu mevcut ürün katalog numaralandırma sistemi ile çelişki içinde olmamalıdır. Avantajı Bütün ses ve müzik kayıtlarının tanımlanması yoluyla bu kayıtların, bu kayıtların müzik değer zincirince izlenmesine olanak sağlar. Elektronik telif hakkı yönetim sistemlerinde ve dijital hakların yönetim sistemlerinde giderek daha fazla kullanılmaktadır.

PQ Code:Şarkı tanımlarının, sanatçı ve diğer bilgilerin redbook standartlarına göre cd üzerine yazılmasıdır. Bu bilgiler parçanın başlangıç ve bitiş zamanı aynı zamanda her parçanın ve cdnin toplam zamanını içerir. Özet olarak sıralarsak Mastering EQ dengesi, Volume Dengesi, RMS, Süresi,Fade In-Fade Out, ISRC,PQ Code, Dithering,Convert, Basım işlemlerinin tümüne verilen isimdir.

Bizlere destek olmak için yazımızı paylaşmayı unutmayın.

Müzik Stüdyosu Dijital Meydan Ziyaret Etmek İçin Tıklayın.

Kadir ŞALCI, Sound Engineer/ Music Composer

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Angelorix 2 Ekim 2017

As you will inevitably learn on your path to losing weight, effective weight loss is not only about watching what you eat, but much more about changing your lifestyle. This means changing your habits and how you approach your day-to-day life. Read this information to help you throughout the process.

Caseyvab 12 Ekim 2017

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Hande soysal 5 Şubat 2018

Müzik Mutfağı harbi mutfak 😊

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2016, 13:35

Dinamik Alan Nedir? Geçmişten Günümüze

Dinamik Alan nedir? Öncelikle tanımını yapalım daha sonra içinde olduğumuz dinamik alan kaosu ile alakalı örneklerle ilerleyelim. Dinamik Alan(Diynamic Range): Sesin duyulabilen en alçak seviyesi ile Bozulmaya girmeyen en yüksek ses seviyesi aralığı arasındaki ses şiddeti farkına dinamik aralık denir. dB olarak ifade edilir. Soldaki görsel size olayı daha iyi...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik