SON DAKİKA

Hangi Ses Kartını Almalıyım?

Hangi Ses Kartını Almalıyım?

Müzisyen adaylarının profesyonellik yolunda atacağı ilk adımda karşılaşacağı kafa karıştırıcı sorulardan biri “hangi ses kartını kullanmalıyım?” sorusu olmalı.

ses kartı

Merak etmeyin tabi ki size bütçe ile orantılı deyip klişe bir cevap verip kaçmayacağım 😉

Genelde bu tarz soruları sorun eden müzisyen kitle amatörlükden ayağını çekmeye karar vermiş profesyonellik yolunda emeklemeye başlayan taraf olduğundan her zaman imkanlarının en iyisi olsun ister. 

Gönül rahatlığı ile sizlere tüm firmaların hemen hemen eşit fiyat karşılaştırmalarında birbirlerinden uçuk bir farkı olmadığını söyleyebilirim. İhtiyaca göre yine değişir ama kafanızı karıştıracak kadar kaos durumu olmadığını ve ürünü satın aldığınızda keşke diyebilecek bir sound kaybı yaşamayacağınızı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Fiyatlar 300 TL gibi bir rakamdan  başlayıp 10-20 binlere kadar gidiyor. Nasıl bir fark olmuyor ya da oluyorsa ortalama bir bütçeli ses kartı ile nasıl piyasaya iş verebileceğiz?

“Öncelikle ne iş yapacağınızı ve hangi amaçlarla kullanacağınızı belirlemelisiniz.”

Örnek vermek gerekirse. elektronik müzik yapıyorsunuz, sanal enstrüman software ile çalışıyorsanız 48 kanallı bir ses kartına ve mikrofon preampına ihtiyacınız yok.

Zaten dikkat ederseniz kanal sayısı arttıkça fiyat da artmakta. Aslında işlevselliği arttıkça fiyatı da artmakta. İhtiyacınız yoksa neden tüm işlevselliklere sahip olan bir ses kartını alasınız?

Konuyu dağıtmadan,

Ses Kartı Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Hangi amaçla kullanacağımızı belirlemeliyiz
  • Aynı anda kaç kanal işinizi gördüğünü netleştirmelisini
  • A/D D/A Çevirisinin kaliteli olması Min:24 bit çözünürlükde olması şartı ile
  • A/D D/A Çevirisinin Latency gecikmesinin düşük olmasına dikkat etmemiz gerek
  • Mikrofon kayıtları alacaksanız Preamp kalitesine 
  • Ve siteminize göre bağlantı türüne
  • Kulaklık çıkışı


-Preampli olması: Preampli olması sinyalimizi istediğimiz seviyede bozmadan arttırabilmemize yarar. Burada önemli olan naturel renk katmadan bu seviyeyi arttırması. Bu da preampin kalitesini gösterir.

-A/D  – D/A Çeviri: Analog ses kayıtlarımızı bilgisayar diline çevirmemize yarayan sistem.

Bir örnek ile açıklayacak olursak dil gibi düşünebilirsiniz bir dili ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi anlaşırsınız.Çeviride ne kadar kaliteli ve anlaşılır dil kullanırsa o kadar sinyalin naturelıne yakınlaşmış olursunuz.

-Kulaklık çıkışı: İhtiyacınıza göre değişir. Home studioda kullanacaksanız tek çıkış yeterli olacaktır.

Yine satın almadan önce internette yapılan karşılaştırmalar mevcut ufak araştırmalarda bunlara ulaşabilirsiniz. Yada  müzik ekipmanları satış mağazalarında test etme şansınız mevcut, buradan dinleyerek de kendiniz karar verebilirsiniz. Sizlere ses kartı alırken başlıca dikkat etmeniz gerekenleri sıraladım.

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Eylül 2018, 04:15

Ülkemizde Müzik Stüdyosu standart kaliteyi üretebilecek ekipmanlara sahip o yüzden öncelikle dikkat etmeniz gerekenleri bir kaç başlıkta listeleyeceğim.

love
Müzik Stüdyosu Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Müzik Stüdyosu Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Müzik stüdyosu tercih ederken genelde müzisyenler ilk olarak ekipman listesine göz atar. Aslında bu durum ülkemizde ne kadar pahalı ekipmana sahipse o kadar kaliteli iş çıkacağı algısından gelmektedir. Kısmen doğru bir yaklaşım sayılabilir ama burda ekipmanların kalitesinin yada listesinin dışında Prodüktör farkını göz...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik