SON DAKİKA

Hangi Müzik Programını Kullanmalıyım?

Hangi Müzik Programını Kullanmalıyım?

Bu yazımda sizlere müziğe yeni başlayan arkadaşların kafasını oldukça fazla kurcalayan soru ve cevabından bahsedeceğim.
Enstrümanımızı aldık bestemiz hazır hubbaaa kayda gidelim o zaman.

  • Peki hangi müzik programını kullanmalıyım ?
  • Hangi müzik programı daha iyi?
  • Ünlüler hangi programları kullanıyor?

Bu gibi sorular her zaman üretmeyi engelleyen en büyük sorunlardır.

Günümüz teknolojisinde isim vermeme gerek kalmadan tüm programlar ile hemen hemen her şeyi yapabilme imkanına sahibiz. Kaldı ki piyasada hiçbir program tüm donanım özellikleri ile kullanılmıyor yada ihtiyaç duyulmuyor. O bunu kullanıyor, şu bunu kullanıyordan başka bir muhabbete dönüşmüyor.

Zaten gereksiz yere düşünmeye zaman harcayıp tüm müzik fikirlerimizi bu düşünce zarfında unutuyoruz yada erteliyoruz. Gerek yok böyle bir zulme.

Şimdi hangi müzik programını kullanmalıyımdan ziyade öncelikle kriterlerimizi belirlemeliyiz.

Ne amaçlı kullanacağız?

Yani illa “ben bir ayırma yapacağım, kategoriye sokup kıyaslamak istiyorum” diyorsan şöyle kategorize edebilirsin.

  • Ben genelde Vocal,Enstruman vs. dışardan kayıtlar alacağım. Kayıt ağırlıklı edit arayüzü daha basit kullanımlı bir program arıyorum.
  • Ben elektronik müzikle ilgileniyorum, genelde Software tabanlı çalışıyorum, öyle pek fazla dışardan kayda ihtiyacım olmuyor.
  • Yada her iki amaçla da kullanmak istiyorum.

Hangi programı kullanmalıyım sorusunu sormadan önce bu seçeneklere cevap vermeniz gerekiyor.

Aşağıda belirtmiş olduğum listede programları birbirinden ayıran tek farkın arayüz kullanım kolaylığı,tercihi diyebiliriz. Genelde tercih edilenler zaman kaybından tasarruf sağlayan arayüzler olduğunu söyleyebilirim.

Elektronik Müzik Kullanıcıları Hangi Müzik Programını Tercih Ediyor 

Fl StudioMüzik Programını

AbletonAbleton Live

Logic Pro XAbleton Live

Bitwigbitwig

ReasonReason

Enstruman, Vocal vs. Dışardan Kayıt Alanlar Hangi Müzik Programını Kullanıyor

Protoolspro tools

Logic Pro xAbleton Live

Cubasecubase

Presonusstudio one

Fark ettiniz mi? İki listede ortak programlar var. Logic Pro X bütün kullanıcılara hitap edecek şekilde bir arayüz geliştirmiş ve şimdiye kadar hep arayüz konuştuk, kaliteden bahsetmedik çünkü onlar müzik üretmeyen insanların sırf üretenleri kıskanıp önünü kesmek, hevesine balta vurmak için kullandıkları hurafeler.

Unutmayın en iyi program tüm donanımlarını en iyi kullanabildiğin programdır.

Çok komik, hiç duymadığınız firmaların yazılımları ile Billboard listesine giren çok örnek var.

O yüzden yeni başlayacaksanız vermiş olduğum listeden biraz araştırıp size en uygun olanına karar verebilirsiniz.

Öneri olarak hali hazırda kullandığınız bir program var ise o zaman yanına alternatif arayın ilk göz ağrınızdan vazgeçmeyin derim. O size fazlasıyla yetecek kadar güncelleme getirecektir 🙂 Alışık olduğunuz programı değiştirmek, alışma sürecinde üretimi köreltir.

Ben ne kullanıyorum?

Hepsini kullanıyorum ama en son çıkışı Logic’den yapıyorum. En son logic’den çıkışı yapmamın özel bir nedeni yok. Studio One’dan da yapabilirim. Sadece alışkanlık diyebilirim.

Özellikle tüm software çalışmalarımı FL Studio ve Bitwig’de yapıyorum. Wav alıp logic’de mixliyorum. O yüzden bütün programları kurcalayın. Birinin bir özelliği hoşunuza gider, sadece onu kullanmak için kullanırsınız. Başka programda mix yapmak size uygun gelir, orada mix yaparsınız. Başka programda Mastering yapmak hoşunuza gider orada mastering yaparsınız. Amacımızdan şaşmayalım arkadaşlar. Biz müzik yapmak için bu programları kullanıyoruz. Onun bunun tercihleri sizi şaşırtmasın 😉

En hızlı fikirlerinizi hangi programda hayata geçiriyorsanız öncelikle onu tercih edin daha sonra yanına alternatif arayabilirsiniz. 

Bunun bi kuralı yok kural sizsiniz.

Bu arada, şuan kullandığınız program’da neleri beğenip neleri beğenmediğinizi; yani kullandığınız müzik programının size göre artı-eksilerini yorum olarak gönderirseniz tüm okuyucular için aydınlatma olur. Hadi müzik spotu yapalım 🙂 Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 7 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Engin Hızarcı 2 Mayıs 2016

Güzel, açıklayıcı, gereksiz detayı olmayan, sıkmayan ve net bir yazı olmuş. Ellerine sağlık. Ben daha hızlı çalılabildiğim için, üretim sürecinde da olarak Steinberg ürünlerini kullanıyorum. Cubase ve Nuendo gibi. Mix konusunda ise en verimli sonucu Protools ile elde ettim. Ama senin de dediğin üzere, vokal gitar gibi harici kayıtlar için de Studio One 3 kullanıyorum. Apple kullandığım dönemlerde Logic de kurcalayan ama sevemedim nedense. Neyse. Teşekkür ederim yazı yazmaya başladığın için. 😊

Müzik Mutfağı 3 Mayıs 2016

Sektörün içinden biri olarak yorumunuzu bırakmanız hem bizim için hem de okuyucular için
faydalı olacaktır.
Zaten sizin için Steinberg Seosu diyorlar 🙂
İlginize teşekkür ederim Engin bey.

Tayfun 15 Ağustos 2016

Merhaba, ben çok iyi bir müzik dinleyicisiyim hep fazlasını arayan biri olduğum için müzik yapmaya karar verdim. Bir televizyon kanalında reji görevlisi olarak çalışıyorken oradaki bilgisayarlardan birine fl studioyu yükledim boş zamanlarımda karıştırıyordum, daha doğrusu reklam filmlerini montajlarken youtube dan alınmış fon müziklerini kullanmaktan sıkıldığım için deneme olarak boş vaktimi değerlendirmek için indirmiş bulundum. Müzikten notalardan pek anlamıyorum ama fl studio yu kurcalarken ortaya hoşuma gidebilecek şeyler çıkardığımı farkettim ve yeteneğim olduğunu düşünmeye başladım hayatımda darbuka hariç hiç enstürman çalmadım. Elektronik müzik dinlemek çok hoşuma gidiyor trap müziktende etkilenerek (dj Snake, Yellow Claw, Dan Farber vs.) bir kaç hoşuma giden şeyler yaptım ve hayallerime yeni bir bölüm daha açtım. Şuan Çeşme Alaçatı’dan yazıyorum bir bilgisayar, setup, midi klavye, vs diğer ekipmanları almak için çalışıyorum. 22 yaşındayım ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu bilgiler çok işime yarayacak. Sizlere sormak istediğim bir soru var eğer müzik yapacaksam notalar hakkında eğitim almam gerekir mi? Nerede alabilirim? ne kadar güvenilirdir? Bir de yetenekten bahsetmek istiyorum ki müzik yeteneği nedir? nasıl anlaşılır? İçgüdüsel olarak bu yeteneğin bende olduğunu düşünerek kendimi kandırıyor olabilir miyim? Çünkü bilgisayar kullanımında oldukça iyiyim. Donanımsal olarak profesyonelim ve herhangi bir programın kullanım arayüzünü komple kavramam örn; adobe illustrator cs6 bir ayımı almadı aynı şekilde fl studio da üstüne fazla düşemememe rağmen %40 ını çözmüş sayılırım. Müzikal olarak değilde farklı bir yetenek olabilir mi bu çok kafama takılıyor. Teşekkürler.

Müzik Mutfağı 15 Ağustos 2016

Teşekkürler faydalı olabildiğimizi duymak bizi mutlu ediyor. Size tek önerim olacak bununla alakalı yazı paylaşmıştık “Prodüktör İçin İlk Adımlar Önemlidir” adlı makaleye bir göz gezdir. Kesinlikle bir enstruman çalmayı öğren atıyorum çok uzmanlaşmana da gerek yok sen sahne almayacaksın işin matematiğini enstrumandan çıkan o doğal tonu duyman gerek ve bunu öğrendikten sonra projelerindeki gelişmeyi çok iyi göreceksin yine enstrüman öğrenmeden de müzik yapılabilir ama bilmen çok daha iyi yerlere getirip işini kolaylaştırır. “Armoni Bilmesenizde Olur!” bu makaleyede göz at burdan da yürüyebilirsin. programlar öğrenilir onları dert etme yeteneğin var ki adım atmak istiyorsun.Başarılar dilerim herkes sizin başladığınız gibi adım attı emin olabilirsiniz.

Önder Özcan 28 Kasım 2016

Sadece AppStore da olan ” suggester ” isimli program ile bunu bedava yapabilirsiniz

Aydın Çelik 25 Ocak 2017

Merhaba, gerçekten çok net ve sade bir şekilde bu “hangi yazılım daha iyi” problemine çözüm sunmuşsunuz, teşekkürler. Ben de uzun süre bir çok yazılımı denedim, yok o yeni çıkmış, onun “engine”‘ı sıfırdan yazılmış vs vs derken bir anda ve bugüne kadar yaptığım tüm araştırma ve testlerimi unuturcasına eski dost Cubase’e döndüm. Nasıl oldu hala bilmiyorum ama şu an kendime de kızmıyor değilim, o kadar çok zaman kaybetmişim ki en uygun yazılımı bulmak için. Abartmamak gerekiyor, aşağı yukarı tüm yazılımlar aynı çıktıyı veriyor, içinize ilk sineni alın kullanın.

Beril Zorlu 2 Ağustos 2017

‘MÜZİK CADDESİ’ni indirin ve ücretsiz,sınırsız sayıda müzik dinleyin 🙂 https://www.tamindir.com/muzik-caddesi/android/

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Ocak 2018, 03:10

Öncelikle melodyne teknik olarak menüleri ve hangi parametrenin ne işe yaradığını burada sayfalarca anlatmayacağım öyle olduğunu düşünen var ise yazıyı okumayı bitirebilir :)

love
Melodyne Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Melodyne Nedir? Nasıl Kullanılmalı? Öncelikle melodyne teknik olarak menüleri ve hangi parametrenin ne işe yaradığını burada sayfalarca anlatmayacağım öyle olduğunu düşünen var ise yazıyı okumayı bitirebilir 🙂 Neden anlatmayacağımı da söylemek istiyorum ülkemizde gereklilik denen olguyu rafa kaldırdığımıza inanıyorum. O yüzdendir ki ne olduğunu bilmediğimiz ama oldukça popüler olan bir...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik