SON DAKİKA

Gitar Kayıt Teknikleri

Gitar Kayıt Teknikleri

Gitar Kayıt Teknikleri

Hepimiz hemen hemen her parçamızda gitar kullanmayı alışkanlık haline getirmişizdir yada akustik çalışmalarımızda gitar, vocal coverlar yapıyoruzdur. Bu arada gitar ve vokal cover tarzının son zamanlarda çok popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Neyse gelelim evimizde yada stüdyomuzda nasıl daha güzel kayıt alınabilir ve bu kayıtları projemizde daha iyi nasıl kullanılabilir hale getirebiliriz ile alakalı minik bilgilendirmeler yapalım.

Gitar Telleri

Öncelikle gitarımıza yeni tellerimizi taktıktan sonra güzel bir akort ediyoruz yalnız şuna dikkat etmemiz gerekiyor mümkünse yeni takılan teller ile bir hafta gibi bir süreç geçirirsek pound oturmuş olacaktır çünkü teller ilk takıldığı günlerde üst frekanslarda doğal olmayan bir parlaklık olma ihtimali yüksek.

Tellerimizi yeniledik kısa bir süre dinlendirdik güzel bir akort yaptık ve gitarımızı artık kayıt için hazır hale getirdik.

Oda Akustiği

Sırada kayıt alacağımız odanın akustik durumu var daha önce bir stüdyoda gitar kayıtlarında bulunduysanız  gitarist hep kayıt odasının tam ortasında oturur. Nedeni gitardan çıkan ilk sesi kaydetmek için, köşelere yakın olduğumuzda duvar yada yakın olduğumuz herhangi bir nesnelerinde yansıması kaydımıza gireceğinden olabildiğince yansıtıcı eşyalardan uzak duruyoruz.

Tabi şuna dikkat etmemiz gerekiyor sırf yansımaları kaydetmeyeceğiz diye tamamıyla ölü bir oda yaratmak da en büyük hatalardan biri diyebiliriz. Çünkü böyle odalarda alınan kayıtlar kupkuru ve kapalı harmonikden yoksun bir sound yaratacaktır bu dezavantajı kurtarmak içinde ekolayzır ile üst frekanslarda ufak oyunlar yapmak zorunda kalacağız kaybolan parlaklığı geri getirmek için bunu suni olarak değil de doğal olarak elde etmemiz daha iyi olacaktır ne kadar az işlemli sound o kadar iyi sound diyebiliriz 🙂

Çok problemli bir odanız yok ise yere halı koyularak ve duvarlara kumaş, perde yansımayı önleyecek materyaller asarak da en aza indirebilirsiniz.

Pekala odamızı da ayarladık yansımaları kesecek önlemlerde aldık oturma planını doğru şekilde yaptık sırada mikrofon konumlandırması var.

Mikrofon Konumlandırması

Bu konuda net konuşmak yanlış olacaktır çünkü ihtiyaca göre değişiklik göstereceğinden herkesin kendine göre teknikleri vardır demek daha doğru olacaktır.

Orta bütçeli Kondenser Mikrofon ile akustik gitar kaydı alacağımızı düşünelim oturma planımızı sabitleyelim, kayıt esnasında diz ağrısı omuz ağrısı gibi durumlarda pozisyon değiştirmeyeceğimizi göze alarak sabit ve rahat bir oturma planı yapmalıyız.

Her açıdan doğru kabul edilen ve çoğu tarzlarda kullanabileceğiniz en temiz mikrofon konumlandırma açıları vardır bunlardan en çok kullanılanı aşağıdaki görsellerdekiler gibidir.

gitar-kayitlari-mikrofonlandirma-2 mikrofon konumlandırması mikrofon-konumlkandirma-3 mikrofon-konumlkandirma-konumlandirma-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekrar belirtiyorum verilen bu konumlandırma genel çoğunluğun tercih etmesinden dolayı popülerliği söz konusu ihtiyacınıza ve imkanlarınıza göre bu pozisyonlar değişiklik gösterecektir.

Genel olarak toparlayacak olursak yazıda belirtilen aşamalara dikkat edildiği takdirde kullanılabilir gitar kayıtlara kayıtlarına sahip olabilirsiniz denemeler yaparak sizlerde kendinize özel teknik ve pound geliştirebilirsiniz.

Umarım yazımız sizlere fikir sahibi etmiştir yazılarımızın devamı için desteğinizin büyük önemi olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal medya üzerinden paylaşımlarınızı esirgemez ve yorumlarda bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Özkan Meydan

Dijital Medya Uzmanı | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Ağustos 2016, 17:18

Mastering Nedir? Nasıl Yapılır?

Mastering Nedir? Nasıl Yapılır? Mastering bir parçanın, bir albümün kompozisyon, record, mix gibi işlemlerin ardından gelen zincirin son halkası yani basım aşamasıdır. Parçaların mix işlemleri farklı zamanlarda ve farklı mix mühendisleri tarafından yapılmış olabilir. Doğal olarak parçalar arası volume ve renk farklılıkları oluşacaktır. Masteringi bitmiş bir albümde ise volume ve...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik