SON DAKİKA

Geğirerek Nasıl Müzik Yapılır?

Geğirerek Nasıl Müzik Yapılır?

Geğirerek Nasıl Müzik Yapılır?

Bir süredir elektronik müzikle uğraşıyorum ve gerçekten çok ilgi çekici buluyorum ortaya çıkaracağınız müziği hazırlarken oldukça özgürsünüz Video,ses tasarım ve ses kurgusu gibi işlerle de ilgili olduğum için elektronik müzik parçalarının özellikle drop kısımlarını analiz etmeye bayılıyorum.

Birçok prodüktör dünyanın pek çok yerinde,kulağa güzel gelen sesleri enstürman gibi kullanıyor.Bu durum da müzik endüstrisinde daha farklı soundların türemesine,daha farklı elektronik müzik türlerinin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor.

Özellikle insanların kulaklarına hangi soundların gireceğine büyük ölçüde karar veren büyük plak şirketleri destek verdikleri sanatçıların parçalarında farklı ses tasarım teknikleri uygulamasına bir süredir olumlu bakıyor.

Demem o ki,günümüz teknolojisininde yardımıyla elinize enstürman almadan müzik yapabilirsiniz.

Bunu geğirme sesi gibi gayet doğal bir sesle bile yapabilirsiniz nitekim ben de öyle yaptım bir süredir gündelik hayatta duyduğumuz doğal seslerle müzikler yapıyorum.Aklıma bu müzikleri yaparken video’ya alma fikri geldi zaten video işiyle uğraştığım için benim için büyük bir zevk oldu.

Yukarıda anlattığım durumla ilgili dinleyicinin de elektronik müziğe olan farkındalığını arttırmak amaçlı yapmak istedim biraz da.. İnsanların şu zamanda vakitleri çok kıymetli..Sosyal medya üzerinde bir sürü fotoğraf,video,blog vs var.

Bu yüzden bir çok sosyal medya platformu da(twitter,vine,scorp vb.) ”en kısa sürede kendini nasıl ifade edebilirsin ?”mantığıyla kurulmuştur.Ben de video mu hazırlarken bu duruma dikkat ederekten 1 dakika gibi kısa bir süreye anlatacaklarımı sığdırdım.

Video’yu hazırlarken öncelikle bir geğirme sesi kaydettim bu sesi video’nun başında bir kurmacanın içine yedirdim geğirme sesini işlerken ve projenin aranjesini hazırlarken FL Studio 11 programını kullandım.

Kayıt için yıllardır kullandığım,mikrofonum Rode Nt1a’yı ve ses kartım steınberg ve yamaha ortaklığıyla üretilmiş olan steınberg yamaha cı1’i kullandım.Her projemde çoğunlukla kullandığım plug-inlerden parametriq eq 2’yi geğirme sesinin tonu ve doğru frekans aralığına oturması için kullandım.

Yine ekolayzer gibi kompresyon(sıkıştırma) işlemi için de programın için de bulunan,fruity compressor’ü kullanarak geğirme sesinin her salise aralığında birbirine yakın ses şiddetinde çıkması için kullandım.Buna ek olarak FL Studio programında bulunmayan Camel Crusher plug-ini de sesi daha hacimli ve ayrıntılı duymanıza olanak sağlar.Bir tür kompresyon(sıkıştırma) işlemi uygular aslında..

Compressor’den sonra Camel Crusher’ı da kullandım.Eğer mikrofonunuza kayıt esnasında giriş sinyalini yükseltecek bir amfi takamıyorsanız bu plug-in sizin için çok idealdir ve oldukça iyi iş görür.Son olarak da sesimin çok kuru kalmaması için biraz reverb(derinlik) verip geğirme sesime uyguladığım miks işlemini noktaladım.Bunun için programın içinde bulunan reverb plug-in’ini tercih ettim.

Daha sonra geğirme sesini notalara dökmem gerekti..Tabi bu işlemden önce geğirme sesimin,yapacağım cover’a en yakın tonda çalması için sesimin hangi notada olduğunu buldum.Bu işlemi yanılmamak için,programın içinde bulunan newtone plug-in’i ile yaptım.Geğirme sesimi notalara dökeceğim sırada program benim sesimi c5 (c=do , do notasının 5.oktavdaki sesi) olarak varsayıp ona göre geğirme sesimi transpoze edeceği için ben de geğirme sesimi,projeme göre do’nun uygun bulduğum bir oktavına çektim.(Newtone ile)Transpoze işlemi de bittikten sonra önceden hazırladığım remake projemin drop kısmındaki sesin yerine transpoze ettiğim sesi oturtup işlemimi tamamladım.

Geğirme sesimi enstürman gibi kullanıp çalarken M-Audio Oxygen serisinin 49 tuşlu 3.jenerasyon midi klavyemi kullandım.Geğirme sesimi klavyemin düğmeleriyle enstürman gibi kullanmak için reverb ve compressor efektlerini klavyemdeki kontrol düğmelerime atadım,ve geğirme sesi- min üzerindeki efektlerin hassasiyetini düğmeler yardımıyla istediğim gibi değiştirebildim.

Hazırladığım videonun ses tasarım ve aranje hikayesi kısaca böyledir.İlerleyen zamanlarda da bu tip videolar yapmaya ve yayınlamaya devam edeceğim. Belki daha fazla sesten oluşturduğum,farklı hikayeleri olan belki biraz daha süre olarak uzun videolar..

Keyifli Seyirler..

Oğuzhan Karaca

Sizlerde Oğuzhan gibi öğretici tüm içeriklerinizi bizimle paylaşabilir daha fazla ilgili insanlara ulaşmasını sağlayabilirisiniz.

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ekim 2016, 17:57

Gitar Kayıt Teknikleri

Gitar Kayıt Teknikleri Hepimiz hemen hemen her parçamızda gitar kullanmayı alışkanlık haline getirmişizdir yada akustik çalışmalarımızda gitar, vocal coverlar yapıyoruzdur. Bu arada gitar ve vokal cover tarzının son zamanlarda çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Neyse gelelim evimizde yada stüdyomuzda nasıl daha güzel kayıt alınabilir ve bu kayıtları projemizde daha iyi nasıl kullanılabilir...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik