SON DAKİKA
4 dakikada okuyabilirsiniz

Frekans ile Enstrüman İlişkisi

Teknolojik gelişmelerin ve bilginin bu kadar hızlı yayılmasının enstrüman frekans çeşitliliğine de etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

love
Frekans ile Enstrüman İlişkisi

Frekans ile Enstrüman İlişkisi

Frekans Aralıkları; “Mesela gitar sesinin ne kadar kalın olduğunu duyabiliyoruz ama değer veremiyoruz. Değer vermemiz için Enstrümanların frekans aralıkları konusunu bilmemiz gerekiyor”

Teknolojik gelişmelerin ve bilginin bu kadar hızlı yayılmasının enstrüman çeşitliliğine de etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Enstrümanlar; telli çalgılar, vurmalı çalgılar, yaylı çalgılar gibi karakterine göre kategorilere ayrılmakta. Geriye dönüp baktığımızda 2000’li yıllara kadar olan telli enstrüman zenginliğine; bir de günümüze bakalım. Bunu metinlerde değil müziklerimizden de fark edebilir durumdayız diye düşünüyorum.

Karakterden bahsetmiştik: Evet, her enstrümanın kendine özgün karakteri bulunmakta. Bazılarına şekline göre sıfat yakıştırıp bazılarına ise boyutlarına göre ve en önemlisi de seslerine göre kalın, ince, yumuşak gibi sıfatlar ile kategorize edip ayırmayı sağlıyoruz.

  • Peki kalın ses diyoruz ama ne kadar kalın? 
  • İnce ses diyoruz ama ne kadar ince?

Bunu görebileceğimiz bir tablo olsa ne güzel olurdu. Mesela gitar sesinin ne kadar kalın olduğunu duyabiliyoruz ama değer veremiyoruz. Değer vermemiz için Enstrümanların frekans aralıklarını bilmemiz gerekiyor.

Aşağıdaki görselde artık bu değerleri görmek mümkün. Ayrıca burada sadece hangi enstrümanın hangi frekans aralığında olduğunu görmemizin yanında  bu bilgilerin sizlere Mix yaparken bir pusula görevi göreceğinden şüphe duymuyorum.

Enstrumanların Frekans Aralıkları

Hangi enstrümanın hangi frekans aralığında olduğunu bilirsek EQ ayarlarında enstrümana bu bilgiye göre müdahele ederiz ve genelde parçanın hangi aralığı eksikse o boşluğa hangi tarz enstrüman ile müdahele etmemiz gerektiğini görebiliriz.

Bu sayede enstrümanları bölgesel ayırıp aynı karaktere sahip enstrümanları birbiri ile çakıştırıp Mix’de kirlilik yaratmaktan kaçınmış oluruz.

Ofisinizin, stüdyonuzun bir köşesine bu görseli yapıştırın zamanla uygulaya uygulaya zaten aklınızda kalacaktır.

 

Müzik Stüdyosu Dijital Meydan Ziyaret Etmek İçin Tıklayın.

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 7 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ilke 5 Ağustos 2016

örneğin violin C4 e basıldığında 262Hz frekans veriyo diyelim onun altına koyacağımız entrüman aynı frekansta olamaz mı? şimdiden teşekkürler

Müzik Mutfağı 13 Ağustos 2016

Bu durumlar değişiklik gösterebilir yani sesin ADSR durumuna görede değerlendirilmeli o yüzden komple bir dinleyip karakter analizi yapmak lazım

ndi 24 Kasım 2016

şema için tesekkurler. bunun için uygulamalı bir video çekmeniz mumkun mu? mesela nerelerde neyi sorunlu grüp düzeltiğinizi …

Müzik Mutfağı 25 Kasım 2016

Rica ederiz. Yani ilerleyen zamanlarda ufak bir mix videosu paylaşıp bu durumdan bahsedebiliriz tabi ki.

dj rassim07 26 Kasım 2017

merhabalar bunu digital ses mixerinde tonlama yaparken kullanabilirmiyim

Onur 22 Şubat 2019

Mrb ben bağlama yapıyorum. Daha iyi bir ses elde edebilmek için araştırma yapıyorum. Sazlara takmak istediğim kapakların bas seslimi tiz seslimi olduğunu anlamam için nasıl bir yol izlemeliyim. Nasıl bir cihaz kullanmalıyım öneriniz nedir. Teşekkür ederim

Müzik Mutfağı 21 Mart 2019

Merhaba bir bağlama, telli çalgılar ile profesyonel ilgilenen biriyle iletişime geçsen daha sağlıklı olur. Kolay gelsin

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Haziran 2016, 15:13

İnanın sektör içerisinde en çok hata yapılan plug-in veya hardware reverb işlemcilerinin kullanım hatasına sıkça rastlarız.

furious
Reverb Nedir? Nasıl Oluşur?

Reverb Nedir? Nasıl Oluşur? Nedir bu reverb, yankı diyen, eko diyen, delayle karıştıran daha neler neler. İnanın sektör içerisinde en çok hata yapılan plug-in veya hardware reverb işlemcilerinin kullanım hatasına sıkça rastlarız. Bu yazımızda Reverb’ün gerçek yüzünü ortaya çıkartacağız :)). Nedir, ne yer ne içer ne işe yarar ? Kritik...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik