SON DAKİKA
9 dakikada okuyabilirsiniz

Elektronik Müzik Türkiye

Elektronik müzik deyince aklımıza gelen ilk şey nedir?" diye sorduğumuzda herhalde alacağımız cevaplar birbirine yakın olur. Çok tuşlu mixerler ve göz boyayıcı karışıklık içeren cevapları görür gibiyim

haha
Elektronik Müzik Türkiye

Elektronik Müzik Türkiye

“Elektronik müzik deyince aklımıza gelen ilk şey nedir?” diye sorduğumuzda herhalde alacağımız cevaplar birbirine yakın olur. Çok tuşlu mixerler ve göz boyayıcı karışıklık içeren cevapları görür gibiyim…

Daha ilk izlenimde kafamız karışıyor bu yüzden ilk atılım yapmanın oldukça büyük cesaret isteyeceği zor bir müzik dalı düşüncesine kapılıyoruz. Bu durumun oluşmasında hem müzisyen arkadaşlarımızın hemde prodüktör arkadaşlarımızın büyük emeği olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Askerlik Anıları

Askerlik hatıra fotoğraflarını aratmayıp işin artistik boyutunda olunduğundan, en çok kafa karıştıran görüntü yarışlarına girip işi çıkmaza sürükleyen müzisyen arkadaşlarımız oldukça fazla var etrafımızda 🙂

İş her ne kadar karışık gözükse de maalesef piyasaya çıkan işlerin pekte karışık işler olmadığını görüyoruz. Yıllardır emekleyerek değişen sound bunun en büyük göstergesi. Tabi ki istisna işler var ki bu kişilerin hakkını yememek lazım. Onlar kendilerini biliyorlar -sayılı insanlar- 🙂

Elektronik Müzik

Neden Böyle?

Çok basit aslında tarzların birbiriyle karıştırılmasından ötürü Türkiye’de elektronik müzik bir bakıma hiphop ile doğdu ve hiphopun bir alt kategorisiymiş gibi biliniyor.

Bu yüzden akıllara ilk gelenler tahmin edeceğiniz gibi 80 ve 90’ları günümüze uyarlamak adına yapılan remix çalışmaları. “Halk bundan memnun mu?” sorusuna gelirsek “evet halk memnun gibi” çünkü alıştığından kopmak zor bir durum. Bu yüzden gerçekten bilinçli yapılan çalışmalar ülkemizde hep alternatif, aykırı grup olarak adlandırılmıştır.

O halde “iyi müzik beğenilen müzik değil mi? sorusu akıllara geliyor?

Aslında bu konu baya göreceli. Müzisyenlere sorarsak tabi ki sound olarak kaliteli ve bilinçli yapılan işler beğenilmeli. Dinleyiciye sorduğumuzda “ben her tarz dinlerim kulağa hoş gelsin yeter, işin mutfağı ile ilgilenmem, eğer beni mutlu ediyor-bana hitap ediyorsa çorbada ne kullanılmış önemli değil” diyor.

Bu yüzden sektör gerçekten allak bullak olmuş durumda. Bunun en büyük nedeni belirttiğim gibi tarzların bilinmemesinden kaynaklanıyor.

müzik mutfağı

Ne Yapmalı?

Tabi ki tarihini bilmeyen geleceğini bilemez. Öncelikle elektronik müzik tarihini iyi incelemeli, geçmişten günümüze hem uluslararası hem Türkiye’de yapılmış işler dinlenmeli. Daha sonra Türkiye’de yapılan işlere yoğunluk vererek sürekli takip ve dinleme yaparak kulağımızı güncel tutmalı eğer sadece Türkiye’ye müzik yapacaksak kitleyi iyi tanımalı, ona göre zemin hazırlamalıyız. Örnek verecek olursak: satıcı alıcısının neye ihtiyacı olduğunu bilirse satması bir o kadar kolaylaşır. Bu yüzden kitleyi dinleyici gözüyle analiz edip izlemek lazım. (Doğru ihtiyaç tespiti)

Herkes birilerinden esinlenerek eserlerine yön vermekte (Bildiğimiz en ünlü prodüktörler dahil). Burada esinleneceğiniz kişi yada eserin gerçekten başarıya imza atmış, dönemine uygun,  güncel olmasına dikkat edilmelidir.

Bunlara dikkat ettikten sonra geriye teknik donanım kalıyor. Bunu da azim, istek, çaba=zaman=başarı diye sıralıyorum. Günümüzde fikirlerimizi notaya dökmek o kadar kolaylaştı ki bence artık o karışık prodüktör görüntülerinin bir artistliği kalmadı 🙂 İsteyen herkes düşük bütçelere evinde güzel işler çıkarabiliyor.

Özetlersek: Öncelikle Türkiye’de müzik tarzlarını insanlara çok iyi bir şekilde tanıtmak gerek. Bilinçli dinleyici oluşturulmalı, yoksa tüm elektronik müzik tarzlarına insanlar bir pencereden bakar. Bu da hiç doğru eleştirilere yol açmaz.

| OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM: Ses Mühendisliği Nedir?

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Ağustos 2016, 14:35

Geğirerek Nasıl Müzik Yapılır?

Geğirerek Nasıl Müzik Yapılır? Bir süredir elektronik müzikle uğraşıyorum ve gerçekten çok ilgi çekici buluyorum ortaya çıkaracağınız müziği hazırlarken oldukça özgürsünüz Video,ses tasarım ve ses kurgusu gibi işlerle de ilgili olduğum için elektronik müzik parçalarının özellikle drop kısımlarını analiz etmeye bayılıyorum. Birçok prodüktör dünyanın pek çok yerinde,kulağa güzel gelen sesleri...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik