SON DAKİKA
6 dakikada okuyabilirsiniz

Ekolayzer Nedir ? EQ Çeşitleri ve Görevleri

Ekolayzer frekansların üzerimizdeki etkilerini arttırabilmek veya azaltabilmek için kullandığımız işlemcilerdir. EQ Çeşitleri ve Görevleri

haha
Ekolayzer Nedir ? EQ Çeşitleri ve Görevleri

 Ekolayzer Nedir ? EQ Çeşitleri ve Görevleri 

Ekolayzer türkçe karşılık olarak eşitleme anlamına gelmektedir. Frekansların üzerimizdeki etkilerini arttırabilmek veya azaltabilmek için kullandığımız işlemcilerdir. Buradan anlaşıldığı üzere çeşitli frekanslara müdahale edebildiğimiz işlemciler.

Peki ne gibi işimize yarar ekolayzer? En basit ve akılda kalıcı örnek olarak gitar tonlamak ” işte tiz frekansları böyle gelsin, mid frekansları şu şekilde duyayım gibi veya gövde sesi şöyle gelsin tel seslerini böyle gelsin gibi…” Güzel bir yere geldik çünkü etki edeceğimiz frekans bandı, bizim kayıt ettiğimiz enstüramanın aynı zamanda fiziksel yapısına da müdahale etmek anlamına da geliyor. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise “EQ” kullanırken (yaratıcı bir işimiz yoksa) çok uç hareketler yapmamak çünkü EQ kullanırken güzel bir ton yakalayacağım diye bütün işin tabiatını da değiştirebilirsiniz.

Pro Q Ekolayzer

Yalnız altını çizmek istediğim bir nokta var ki en baş belası durumdur. Alınan kayıt kalite bakımından kötüyse, bunu Ekolayzer ile müdahale edip kurtaramazsınız. Kayıt Mühendisliği ayrı ve çok ciddi bir daldır, “Mix’te hallederiz abi” cümlesini çok duyarsınız nitekim Mix’te de pek birşey halledilemeden gider çünkü mix’i yapan mix mühendisi paranormal yeteneğe sahip değildir ya da kayıt edilmiş bir dalga formunu baştan değiştirecek kadar ilahi güçleri yoktur. EQ’ların işlevsel olarak 3 özelliği bulunur. Bu özellikler Kullandığımız EQ’nun tipini belirler.

1)Frekans Seçici: İşlem yapacağımız frekansı seçmemize olanak sağlar.

2)Desibel (Kazanç): SEçtiğimiz Frekansın genliğini yükseltip azaltmamıza olanak sağlar. Db cinsinden ifade edilir.

3)Bant Genişliği (Q): İşlem yapacağımız frekansın genişliğini seçmemize olanak sağlar, unutulmamalıdır ki etki edeceğimiz frekans bantı yanındaki veya çevresinde bulunan frekans bantlarına da müdahale etmek anlamına gelmektedir.

Ekolayzer

Evet geldik çeşitlerine..

Fazla sıkmadan özet geçeceğim yukarıda yazılan özelliklerin üçüne de müdahale edebildiğimiz EQ tipi Parametric Equalizer adını alır.
Ekolayzer Frekans sabit olan yalnızca kazanca ve bant genişliğine müdahale etmemize imkan veren EQ ise Semi Parametric Equalizer adını alır.

Frekans ve bant genişliği sabit yalnızca kazanca müdahale edebilidğimiz ekolayzer tipi ise Shelf/Graphic Equalizer adını alır. Grafik Ekolayzer’da her biri shelf olan birden fazla slayder mevcuttur.

 Ek olarak kulağınızı fazla yormamak için Ekolayzer, Filtre gibi işlemcilerde çalışırken kısık seste çalışın ve bir spectrum analayzer daima açık olsun.

Müzik Stüdyosu Dijital Meydan Ziyaret Etmek İçin Tıklayın.

Kadir ŞALCI, Sound Engineer/ Music Composer

Başlıklar: , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Kasım 2016, 22:03

Vocal Kanalında Kullanılan Pluginler

Vocal Kanalında Başlıca Kullanılan Pluginler Tüm sesler olduğu gibi vocal içinde net bir şey konuşmak doğru olmayacaktır. Çünkü insanlar farklı soundlar duymak istediğİ için müziği tek kalıba sıkıştırmak şık bir hareket olmayacaktır. Evet, tam anlamı ile bu işin bir matematiği rehberi yok ama çoğunluk tercihi denen bir kavram var. Yani...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik