SON DAKİKA
6 dakikada okuyabilirsiniz

Compressor Nedir?

Müzik Prodüksiyon ile ilgileniyorsak compressoru duymamak elde değil. Peki nedir bu kadar hayati önem taşıyan compressor?

love
Compressor Nedir?

Compressor Nedir?

Müzik Prodüksiyon ile ilgileniyorsak compressoru duymamak elde değil. Peki nedir bu kadar hayati önem taşıyan compressor? Biraz ütopik takılıp sizlere bir güven bankası olduğunu söylemek istiyorum. Çünkü müzik stabil değildir, inişli çıkışlı bir grafiktir.

Güven dedik peki nasıl bir güven?

Genelde ses sinyallerinde oluşan ani çıkış ve düşüşlere önlem amaçlı kullanılıyor. Bizim belirlediğimiz seviyede devreye girip belirlediğimiz seviyede devreden çıkıyor. Bu sayede ses sinyalini istediğimiz seviyede tutmuş oluyoruz.

Örnek vermek gerekirse: Bir konser yada kayıt stüdyosu düşünelim. Davul kayıtlarında her kick vuruşu aynı seviyede gelmekte. kick nasıl her vuruşta aynı seviyede gelebiliyor? 4 dk boyunca hiç mi değişmiyor? Davulcunun vuruşları hep aynı seviyede makina gibi. İşte bunu compressor sayesinde sağlıyoruz. İstediğiniz enstrümanda kullanabilirsiniz. Tabi ki bunu yapmanın farklı yöntemleri de var ama genel olarak bu yöntem tercih ediliyor.

Compressor Üzerindeki Başlıca Parametreler

  • Treshold: compressorün devreye gireceği sinyalin seviyesini belirtir. Belirlediğimiz sinyal seviyesine gelene kadar devreye girmeyecektir. Örnek vermek gerekirse -6 dB belirlediğimiz Treshold sinyal seviyesi -6 dB ve altında kalan sinyallere müdahelede bulunma üzerine çıktığı anda devreye gir emirini vermiş oluyoruz.
  • Ratio: Belirlediğimiz treshold seviyesinden sonra hangi oranda basacağını belirlediğimiz alandır.
  • Attack Time: Belirlediğimiz sinyal seviyesini geçtiğinde compressor ne zaman devreye gireceğini belirlediğimiz alan.
  • Release Time: Belirlediğimiz sinyal seviyesini geçtiğinde compressor ne zaman devreden çıkacağını belirlediğimiz alan.
  • Knee: Kısaca karakter diyebiliriz. Compressorün devreye girişinin yumuşak yada sertliğini buradan kontrol edebiliyoruz.
  • Output: Ratio sinyale basılma oranında kaybedilen sinyali buradan geri getirebiliyoruz.

kompressör

Çok dikkatli kullanılması gerekiyor abartıldığında hiç de hoş sonuçlar vermez. Öyle kullanmalıyız ki parça içerisinde compressoru  hissetmemeliyiz.

Ek olarak günümüzde yanlış bir algı oluşturuldu. Artık bırakın masteringde kullanmayı. Parçanın tüm kanallarında kullanılır hale geldi, ihtiyaç olsa da olmasa da ezbere bir kullanım yapılmakta. En sağlıklısı ihtiyaç dahilinde kullanmak. Gereksiz kullanımlar projeye de yük oluyor zaten.

Müzik tarzına göre compressor kullanımı da önemli. Tarzı belirleyen dinamik işlemci, compressorun sinyale etkisi, sert yumuşak, dist, gibi. O yüzden seçim yaparken oldukça deneme yanılma ve test etmeye özen gösterin.

Çoğu tarzlarda kullanabileceğiniz –benim sizlere önerebileceğim– ürün: Teletronix/Urei/Universal Audio LA-2A

Tercihiniz, ihtiyaçlarınıza, imkanlarınıza ve zevkinize göre değişebilir.

TELETRONIX/UREI/UNIVERSAL AUDIO LA-2A

comprosser

 

Beğenebileceğiniz diğer “Mix Nedir? Müzisyen ve Dinleyici Gözüyle” makalemiz için Tıklayın

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2016, 20:24

Ekolayzer frekansların üzerimizdeki etkilerini arttırabilmek veya azaltabilmek için kullandığımız işlemcilerdir. EQ Çeşitleri ve Görevleri

haha
Ekolayzer Nedir ? EQ Çeşitleri ve Görevleri

 Ekolayzer Nedir ? EQ Çeşitleri ve Görevleri  Ekolayzer türkçe karşılık olarak eşitleme anlamına gelmektedir. Frekansların üzerimizdeki etkilerini arttırabilmek veya azaltabilmek için kullandığımız işlemcilerdir. Buradan anlaşıldığı üzere çeşitli frekanslara müdahale edebildiğimiz işlemciler. Peki ne gibi işimize yarar ekolayzer? En basit ve akılda kalıcı örnek olarak gitar tonlamak ” işte tiz frekansları...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik