SON DAKİKA

Başlangıç İçin Ses Kartına Gerek Var mı?

Başlangıç İçin Ses Kartına Gerek Var mı?

Başlangıç İçin Ses Kartına Gerek Var mı?

Ses kartı ilk aşamada ihtiyacımız olan bir arabirim mi? Bu yazımda sizlere bilgisayar ile müzik yapmaya yeni başlayan arkadaşların ilk aşamada ses kartına ihtiyaçları olup olmadığı ile alakalı bilgiler sunacağım.

Öncelikle yeni başlayan arkadaşların ses kartından önce kullanacak oldukları müzik programını çok iyi öğrenmeleri gerekmektedir.Daha sonra sırasıyla neler yapmak istediğini belirleyip ve belirlemiş olduğu isteklerini uygulayabilmesi için neler öğrenmesi gerektiğini sıralamalıdır.

 

SES KARTI

Örnek

-Logic Pro (Bize uygun olduğumuzu düşündüğümüz program olsun)

Programımızı seçtikten sonra hemen araştırmaya geçip örnek videolar, makaleler inceleyip bilgi sahibi oluyoruz tabiki programın kendi kitapçığını çeviri aracılığı ile türkçeye çevirip karşılaştırıyoruz.

Zaten bir programı tüm varyasyonları ile öğrendiğimizde farklı programa geçiş yapacağımızda yada anlık ihtiyaç duyduğumuzda kullanmakta çok da yabancılık çekmeyeceksiniz neyi nerde arayacağınızı ilk öğrenmiş olduğunuz programda bildiğinizi için ve tüm programlarda hemen hemen aynı mantıkta çalıştığından sadece arayüz yabancılığı çekmiş olacaksınız.

-Deep House (Tarzımızı belirliyoruz)

Tarzımızı belirledikten sonra dünyada ülkemizde bu tarz ile alakalı kendini kanıtlamış güzel işler çıkaran insanların projelerini dinleyip analiz ediyoruz. Gerçekten olmassaolmazları var mı?

Hangi fx’ler kullanılmış?

Nerelerde kullanılmış?

Ne sıklıkla kullanılmış ?

Ortalama kaç dakika?

İntroyu ne kadar tutmuş?

Nakarat ne kadar sürüyor?

Dinamik aralığı nasıl?

Kullanılan seslerin karakterini inceliyoruz?

Kullanılan Kick Akustik Davul mu?

Kullanılan Bass Akustik mi Synth mi?

Genel anlamda bu şekilde daha geniş çaplı bir analiz yaptıktan sonra üretim aşamasına geçiyoruz.

Şimdiye kadar söylediklerimi bir ses kartına ihtiyaç duymadan rahatlıkla yapabilirsiniz o yüzden daha olayın ne olduğunu anlamadan bütçem şu kadar herşeyi yapsın ama ucuz olsun diye bir arayış içinde olmanıza gerek yok zamanınıza yazık o düşünme araştırma evrelerini üretime harcasanız kısa zamanda daha çok yol alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Hedef belirlemeden birşeylere kalkışmak hem zamanınıza hem cebinize zarar bu yazdıklarıma bozulacak olan arkadaşlarımız olacaktır belki ekipman satarak ekmek kazananlarda var aramızda ama ihtiyacı olmayıp da ihtiyacı varmış gibi gösterip ekipman arkadaşlarımıza söyleyebileceğim sadece ihtiyacı olanlardan ekmek yemeleri daha hayırlı olacaktır.

Hoparlör,Ses Kartı, Midi Klavye vb. tüm arabirimler müzik yapmanızı engelleyen bir araç olmadığını unutmamalıyız ihtiyaç duydukça arabirimleri satın alıp stüdyomuza eklemek gerektiğini söyleyebilirim.

 

 

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Ağustos 2016, 17:18

Mastering Nedir? Nasıl Yapılır?

Mastering Nedir? Nasıl Yapılır? Mastering bir parçanın, bir albümün kompozisyon, record, mix gibi işlemlerin ardından gelen zincirin son halkası yani basım aşamasıdır. Parçaların mix işlemleri farklı zamanlarda ve farklı mix mühendisleri tarafından yapılmış olabilir. Doğal olarak parçalar arası volume ve renk farklılıkları oluşacaktır. Masteringi bitmiş bir albümde ise volume ve...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik