SON DAKİKA

Auto-Tune Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Auto-Tune Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Auto-Tune Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Auto-Tune ses dosyalarını (vokal ve ihtiyaç duyulan tüm enstrümanlarda) zamanlama ve tonlama olarak bozmadan plugin üzerinde belirtilen çizgilerin dışına çıkmamaya odaklı bir yazılımdır.

Avrupada yıllardır kullanılıyor ülkemizde son 3-4 yıl öncesine kadar sadece sesi kötü olan insanların kullandığına inanılan hatta bırak sen şarkı söylemeyi Auto-Tune söylesin diye mizah yapanlarda olmuştur.

Ben şöyle düşünüyorum müzik özgürdür, kötü olmuş diyemeyiz çünkü hepimiz farklıyız bir matematiği olmamalı matematikten kastım değişmeyen kalıplar tabi ki vardır.

Eğer sanatçının sunmak istediğine hizmet ediyorsa yapılan iş ve teknik doğrudur.

Türkiye’de Auto-Tune?

Türkiyede Auto-Tune kullanımına bakacak olursak ilk hayatımıza efektif olarak ana main vokalin yani dinlediğimiz şarkıda en önde duyduğumuz vokale istinaden volüm olarak mixde çok aşağılarda bıraktığımız genişlik ve doluluk hissi vermesi açısından bize fayda sağladığı içn kullanmaya başlamıştık.
Dinlerken Auto-Tune o köşeli keskin elektronik hissiyatını duymuyorduk ama finalde o dolgunluğu bize verebiliyordu.

Zaten ilk Melodyne kullanıcıları yumuşak hareketlerin dışında sert hareketler yaparak elektronikleştirerek minik minik hayatımıza sokmuştu.
Türkiyede birkaç ismin korkmadan bunu kullanması ile bir baktık biz bu sese ve hissiyata yabancı değiliz avrupa’da zaten hep duyuyorduk.

Anladık ki kulağımız Auto-Tune etkisini seviyor ve istiyor o yüzden eskisi gibi yadırganmıyor tam aksine özel istekler ve sahnelerde canlı olarak kullanılmaya başlandı bile.

Yeri gelmişken burda dile getirmek istiyorum Türkiyede Pop müzik bir projedir yani aslında türkiye gençliği pop müzik dinlemiyor bunu nerden biliyoruz sorusunun cevabı çok basit sizlere şuan spotify ilk top 10 sırasını anlık paylaşacağım.

 

spotify top 50

Durum içler acısı medyanın pop müzik hakkında ki olumlu tüm haberleri ve gelişmeleri aslında büyük firmaların yada pop müziğe ve sanatçıya yatırım yapan büyük firmaların ekmek teknesini yürütmek için yaptıkları şişirme bir balondan başka birşey değil.

Youtube izlenmeleri 300 milyon 500 milyon ama? youtube izlenmelerinin hilelerini herkes biliyordur artık onları birde spotify’da görelim lütfen 🙂

Bize zorla dinletilen pop projeleri ne kadar hayatımızda kalıyor düşündünüz mü onlar bize zorla dinlettikçe hayatımızdalar bize bıraksalar hemen tüketiyoruz kalıcı olmadığını hepimiz biliyoruz.

Paylaştığım top 10 listesinde birtane pop müzik kategorisine koyabileceğim şarkı yok. Ersay Üner var diyebilrisiniz ama o da değil ne yazık ki yeni denenmiş ses tasarımları ve sound mevcut insanların dikkatini çeken de bu zaten değişik işler alışılmışın dışında.

Pop müziğin türkiyede ki zorunluluğu ile alakalı ve belli başlı tarzların neden radyolar da yasaklandığı ile alakalı da bir yazı paylaşacağım yakında.

Auto-Tune olayına tekrar gelirsek önümüzde çıkacak olan çoğu projer de artık bol bol duyacağız ve kulak bunu istiyor şahsım adına ben o tınıyı elektronik hissiyatını seviyorum.

Auto-Tune Nasıl Kullanılmalı?

Projeniz de tercihen tek kanal bir vokalle kullanmamanız tabi yapmış olduğunuz tarza hizmet ediyorsa değişebilir ama söylediğim gibi bu işin matematiği yok ben kendi kişisel tercihimden bahsediyorum.

Örneğin:

Elimizde 3 vokal kanalı olduğunu düşünelim klasik 1 ana vokal 2 back vokal sağ sol panlayarak kullandığımız teknik.

Ana vokalde kullandığınız Auto-Tune oranı diğer back vokallere göre yarı seviyesinde olması daha güzel hissiyat verecektir, diğer back vokallerde işi abartabilirsiniz 🙂

Size en önemli bilgiyi aktarıyorum hazır olun bu çok önemli buna kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Kayıt alırken vokal kanalınızda Auto-Tune açık tutmalısınız  çünkü normal alınan kayıtlara sonradan uygulanan Auto-Tune çok sağlıklı olmayabilir.

Yani size göre değil siz Auto-Tune’a göre söylemelisiniz mikrofonda söylerken o değişikliği duymalısınız.

 

Bizleri instagram üzerinden de takip edebilirsiniz süpriz paylaşımlarımız ve canlı yayınlarımız oluyor.

Yorumlarınızı ve sorularınızı bu yazının altında bekliyorum bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.
İnstagram: @muzikmutfagi

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Müzik Mutfağı 14 Ağustos 2018

Merhabalar, bahsetmiş olduğun durum sorun değil bunun gibi pluginler live olarak kullanılan diyelim cpu çok yükleniyor o yüzden bir gecikme söz konusu.
Ayarlardan Buffer size 128 yada bilgisayarınız kaldırıyor ise 64 yaptığınızda sorun düzelir.
Kolay Gelsin

melih 12 Ekim 2019

AUTO TUNE u canlı olarak kullana biliyormuyuz mesala canlı yayında felan

Müzik Mutfağı 20 Ocak 2020

tabi ki

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Mayıs 2016, 11:56

Hangi Müzik Programını Kullanmalıyım?

Bu yazımda sizlere müziğe yeni başlayan arkadaşların kafasını oldukça fazla kurcalayan soru ve cevabından bahsedeceğim. Enstrümanımızı aldık bestemiz hazır hubbaaa kayda gidelim o zaman. Peki hangi müzik programını kullanmalıyım ? Hangi müzik programı daha iyi? Ünlüler hangi programları kullanıyor? Bu gibi sorular her zaman üretmeyi engelleyen en büyük sorunlardır. Günümüz...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik