SON DAKİKA

Armoni Bilmesenizde Olur!

Armoni Bilmesenizde Olur!

Armoni Bilmesenizde Olur!

İlk yazımda söylediğim gibi yanılmadığımı görüyorum ilerleyen dönemlerde müzisyenlerin hiçbir esprisi olmayacak bir teknolojiye sahip olacağız. Tabi ki bu özelliğimizi teknolojiye kaptırıyor olmanın üzücü olduğunu söyleyebilirim.

Bildiğiniz gibi çoğu müzisyenin problem ettiği armoni gerçeği var.Kimi zamandan dolayı kimi sıkıldığından, kimi öğretmenlerin gereksiz karmaşıklığından yada benim ne işime yarayacak zaten yapıyorum düşüncesinde olduğundan bir türlü tam anlamıyla öğrenilemeyen bilgidir Armoni.

Her müzisyenin aranjörün bilmesi gereken bir konudur işin matematiği bu kurgu içerisinde dönmektedir ama Logaritmayı bilmiyoruz diye hesap makinasınıda kullanmayacağız anlamına gelmiyor 🙂 

Yapılan yazılımların çoğu hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirilen yazılımlardır müzik dünyasında da hep öyle olmuştur işlemleri hep daha kısa zamanda yapmaya yönelik ve hataları düzeltmeye yönelik simülasyonlar üretilmiştir.

Burda bahsedeceğim olay biraz daha farklı çok beğendiğim ve yeni güncellemelerle artık bu fikri yavaş yavaş programlar üzerinde de görmeye başlayacağımızı söyleyebiliriz hatta cubase bu olaya çok iyi bir başlangıç yaptı 8 ve 8.5 sürümüyle.

armoni chords

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu güzel projenin ismi Odesi

Şarkılarınızın akorlarını melodilerini tüm partisyonlarınızı armoni salatasında karışmadan çok rahat bir şekilde oluşturabileceksiniz üstelik bunları midi çıktı alıp ister online aranje yapıp ister çıktı alıp programınızın üzerinde işlem görebileceksiniz üstelik dağınık bir midi importu ile değil.

Sadece midi çıktı değil aklınıza gelebilecek müzikal tüm çıktıları alabiliyorsunuz.

Kısacası bilgisi olmayan olan tüm müzisyenler için büyük hizmet, üretim aşamanızı oldukça hızlandıracak bir uygulama özellikle yeni başlayan arkadaşlar yada programlara hakim olan ama armonide sorun yaşayan melodi yazmakta problem yaşayan arkadaşların tam isteyeceği şekilde tasarlanmış.

Tabi ki sadece armoni bilgisi olmayanların kullanacağı bir uygulama değil kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp özgürce tüm varyasyonları kısa zamanda değiştirip göreceğiniz için kullanıcılara müzikal zenginlik katacağınıda söyleyebilirim.

 

Fazla uzatmadan bu güzel uygulamanın tanıtım videosu ile sizleri baş başa bırakıyorum. 

 

 

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Nisan 2016, 02:08

Aranjör Ne Demek?

Hepimiz televizyon kanallarında yada internet üzerinden müzik dinliyoruz. Dikkat ettiyseniz parça başlamadan önce yada sonunda ufak açıklayıcı metinler belirir: Söz, Müzik, Aranjör, Yapım Şirketi diye kısaca üründe emeği geçenlerin bilgileri paylaşılır. Peki bu açıklayıcı metinlerden aranjörün ne demek olduğunu biliyor muyuz? Yada ne kadar doğru biliyoruz? Kısaca size evrensel olarak aranjörün ne demek...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik