SON DAKİKA

Aranjör Ne Demek?

Aranjör Ne Demek?

Aranjör Özkan MeydanHepimiz televizyon kanallarında yada internet üzerinden müzik dinliyoruz. Dikkat ettiyseniz parça başlamadan önce yada sonunda ufak açıklayıcı metinler belirir: Söz, Müzik, Aranjör, Yapım Şirketi diye kısaca üründe emeği geçenlerin bilgileri paylaşılır.

Peki bu açıklayıcı metinlerden aranjörün ne demek olduğunu biliyor muyuz? Yada ne kadar doğru biliyoruz? Kısaca size evrensel olarak aranjörün ne demek olduğu ve ülkemizde nasıl bilindiği ile alakalı bilgi aktaracağım.

Aranjör Nedir?

Ülkemizde aranjör denilince akıllarda net bir şey belirmiyor. Özellikle prodüktör ile çok karıştırılıyor. Bütün işi aranjör yapıyormuş gibi düşünülüyor. Aslında tam olarak tanımı bu değil. Ülkemizde işler “ne olsa yaparım” tarzında yürüdüğü için kimse elindeki işten başkası ekmek yemesin diye bütün işi kendisi yapmaya çalışıyor. O yüzden yerine göre günümüzde aranjör hem Kayıtçı, hem Prodüktör, hem Mix Mühendisi, hem Mastering Mühendisi hatta oda yetmedi Dijital Medya Uzmanı oluyor 🙂

Evrensel tanımına uygun aranjörü pusula gibi düşünebilirsiniz; yönünüzü o gösterir, parçanın armonikmelodik, ritmik yapısını belirler, hangi enstrümanların kullanılacağını, ne kadar yoğunlukta olacağını aranjör belirler, teknik işi prodüktöre bırakır.

Klasik gitarınız ile basitçe bestelediğiniz Demo parçanızı kafanızda olmasını istediğiniz şekilde aranjöre anlatıp teslim ediyorsunuz. Aranjör size bağlı kalarak kendi kafasında kurduğu tasarıma göre parçanıza çevre düzenlemesi yapmaya başlıyor 🙂 Öncelikle hangi enstrümanlar kullanılacağına, hangi tarzda olacağına karar veriyor. Daha sonra belirttiğimiz armonikmelodik, ritmik yapısını ve trafiğini oluşturmaya başlıyor. Provalar ile vocal kayıtları alınmaya başlanır. Gerekiyorsa tekrar revizyona giderek eksik olan yerler doldurulur yada fazla olan yerler çıkarılır. Genel olarak bir denge oluşturulup süreç son aşamaya doğru bu şekilde ilerler.

O yüzden biz aranjörden teknik anlamda çok şey beklemememiz gerekiyor. İşin prodüktörü gerekli olan tüm aksiyonları alması gerekiyor.

Başta belirttiğm gibi ülkemizde işler bu şekilde ilerlemediği için sizler kendinizi her iki alanda da geliştirmeye bakın. “Başka kişileri araya sokmayalım ikisini de bir arada çıkaramaz mıyız?” diye teklifle gelecek çok müşerilerle karşılaşacaksınız 🙂

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Mustafa 12 Ağustos 2017

Mütiş anlatmışsınız🖒

Mustafa 12 Ağustos 2017

Müthiş anlatmışsınız.Tebrikler

melek edm 27 Aralık 2017

bu adam çok doğal ya takipteyim 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Mart 2016, 03:09

4.5G Geldi Mp3 Gitti

Her şeyin geliştiği bir dünyada internet hızımızın sabit kalmasını bekleyemezdik tabi ki. 1 Nisan tarihi itibari ile 4.5G  Türkiye’de hayata geçti. Bu 10 kat daha hızlı internet ile beraber her sektörde değişiklikler olacak. Bana sorarsanız, ben en çok görüntülü konuşmalarda düzelme olacağına seviniyorum. Gereksiz yere donmalar, kesilmeler yeterince canımızı sıktı diye düşünüyorum...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik