SON DAKİKA
3 dakikada okuyabilirsiniz

Dipsiz Kuyum Aleyna Tilki Şarkısı Çalıntı mı?

Dipsiz kuyum şarkısı ile gündemi meşgul eden Aleyna Tilki yaptığı yeni çalışmasından çok Bergen'in Yıllar Affetmez şarkısı ile benzerliği konuşuluyor.

cool

Dipsiz Kuyum Aleyna Tilki Şarkısı Çalıntı mı?

Dipsiz kuyum şarkısı ile gündemi meşgul eden Aleyna Tilki yaptığı yeni çalışmasından çok Bergen’in Yıllar Affetmez şarkısı ile benzerliği konuşuluyor.

Peki gerçekten bu şarkılar birbirine benziyor mu? Bu soruya cevap vermenin iki şarkıyı ard arda dinledikten sonra çok zor olmayacağını düşünüyorum.

Biz iki şarkıyıda dinledik benzerlik değil kopyala yapıştır yönteminin uygulandığını söyleyebiliriz 🙂

Peki tüm bu proje süresince kimse bu parçanın benzerliğinden haberi yok muydu?

Melodiler aynı vokal ezgileri aynı vermek istenilen mesaj aynı sanırım burda tesadüf aramak çok masumca olacaktır.

dipsiz kuyu çalıntı

 

Ama şöyle de bir gerçek var Emrah Karaduman yeni aranje ve yeni tarzı ile şarkıya çok güzel bir hava katmış belkide herkesin unuttuğu Yıllar Affetmez parçasını güncel sound ile tekrar bize sevdirdiğini söyleyebiliriz.

Ben tam olarak bu durumu çalıntı diye ifade edemiyorum hukuksal olarak tabi ki farklı boyutları vardır.

Sarkı tesadüf değil tamamen bilinçli bir şekilde Bergen Yıllar Affetmez şarkısının kullanıldığını düşünüyoruz.

Hatta bu gündem olaylarınında hesaplarının çok önceden yapıldığını düşünüyoruz. Bergen için Mesam başvuru haberleri aynı anda tüm haber kanallarının aynı haber metnini dile getirmesi yine bir oyunun parçası olup olmadığı ile alakalı şüpheye düşürmüyor değil.

Bu saatten sonra benzer olsa yada olmasa en kötü senaryoda beste için hak tazminatını ödeyip yoluna devam edecektir.

Parçanın yayından kaldırılması yada farklı bir durum söz konusu olmayayacaktır. Bir günde 10 milyon olan bir parçanın her ne olursa olsun kaldırılması yada farklı bir negatif durumla karşılaşması da haksızlıktır.

Gerekli tüm hakların verilip yeni şarkılar keşfetmek için çalışmalara başlamalarını öneririz.

Mümkünse çok az bilindik bir şarkı olması ek olarak melodik olarak en azından 1 2 nota değişikliği hadi onuda yapamadıysanız vokal ezgisini biraz farklılaştırıp ordan bu tür eleştirilerin önünü kesmiş olursunuz 🙂

Ama böyle çalıntı iddiasıyla gündeme düşmekte popüler olduğundan bilemedim doğrusu çok eskiye gitmeden 2000’li yılların şarkısından mı çalıntı yapılsa daha çok dikkat çeker en azından beste sahibi yaşıyor olsun canlı yayına bağlanıp kavga falan olur 🙂

İşin şakası bir yana genel itibari ile güzel bir şarkı olmuş umarım herkes hakkının karşılığını alır.

Karşılaştırma için dinleyebilirsiniz yorumda benzerlik hakkında görüşlerinizi yazmayı unutmayın 🙂

 

ANKET

Sizce Çalıntı mı?

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Klima Servisi 12 Ocak 2019

Klima Servisi

Çoğu işlerin alanında usta kişiler tarafından yapılması gerekiyorken teknolojik aletlerin bakım ve servislerinde bu konu daha da hassas bir hale geliyor. Acemi ve bilgisiz kişilerin gerekli önlemleri almadan, cihaz ve sorun hakkında donanımlı bilgiye sahip olmadan yaptığı işlemler sonucu hasarlar büyüyebilir ve en önemlisi sağlığınıza zararlar verebilir.

” Her işi ustası yapmalı. ” sözünü temel ilke olarak kabul eden Klima Servis firmamız, Gaziosmanpaşa halkının güvenini kazanarak klima cihazlar için oluşabilecek sorunlarda ve yardım taleplerinde hizmet sunmaya devam ediyor.

Klima Servis olarak klima servisi, klima bakımı, klima montajı, klima sökme takma, klima alt yapı hazırlama, klima bakır boru döşeme gibi sorunlarınızı çözüme kavuşturup gerekli hizmeti en kaliteli şekilde sunuyoruz. https://klimakombiservisi.com.tr

Klima Servis sizler için teknik donanıma sahip, bilgili ve tecrübeli elemanlar yetiştirirken onları günümüz teknolojisiyle donatır. Servis işlemi sırasında yapılan parça değişimlerinde orjinal yedek parçalar kullanılarak sorunun kesin çözümü sağlanır.

Klima Servis ‘imize ulaşarak tek seferlik veya periyodik bakım talebinde bulunarak cihazınızın sorun çıkarmadan sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.
https://klimakombiservisi.com.tr

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Aralık 2016, 17:17

Müzisyenler ve Prodüktörler Para Kazanıyor mu?

Müzisyenler ve Prodüktörler Para Kazanıyor mu? Müzisyenler yazımıza öncelikle; müzik sektörüne parmağını sokup ballandıran şahıslara değil, parmağını bu işe sokmayı düşünen yavru arılara gelsin. 08.12.2016 tarihinde yazılan bu yazı Türkiye’de kimler müzikten para kazanıyor? Nasıl kazanıyor?  Ne yapılırsa bu sektörde kaybedilir?… gibi son durumla alakalı bilgiler aktaracağım. Bildiğimiz gibi bir...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik