SON DAKİKA

4.5G Geldi Mp3 Gitti

4.5G Geldi Mp3 Gitti

Her şeyin geliştiği bir dünyada internet hızımızın sabit kalmasını bekleyemezdik tabi ki. 1 Nisan tarihi itibari ile 4.5G  Türkiye’de hayata geçti. Bu 10 kat daha hızlı internet ile beraber her sektörde değişiklikler olacak.

Bana sorarsanız, ben en çok görüntülü konuşmalarda düzelme olacağına seviniyorum. Gereksiz yere donmalar, kesilmeler yeterince canımızı sıktı diye düşünüyorum

4.5G ’nin Müziğe Nasıl Bir Etkisi Olacak?

Öncelikle üzülerek söyleyeceğim, bazı arkadaşlarımızın belkide alışması biraz zor olacak ama mp3 formatı artık yerini Wav, AAC gibi sıkıştırılmamış ses formatlarına bırakacak.

Neden mi?

Çünkü şimdiye kadar internet bağlantı hızımızın yeterli olamamasından dolayı  müzik kalitesinden ödün vererek ses dosyalarımızı mp3 formatında sıkıştırarak dinliyorduk. Hem bu yöntemle internet data kullanımlarında tasarruf sağlayabiliyorduk.

Bu durum sadece interneti az kullanmamıza yaramıyordu, aynı zamanda telefon hafızamıza bir Wav formatında 50 şarkı yükleyebiliyorsak Mp3 formatında 100 şarkı yükleyebilmemiz anlamına da geliyordu. Hem bellek tasarrufu avantajı sağlıyordu hem de düşük internet hızı kullanımlarında dinlemeler yapabiliyorduk. Tek taşla iki kuş misali diyebiliriz.

4.5G’nin hayatımıza girmesiyle internet hızımızla alakalı bir tedirginlik söz konusu değil. O halde tekrar mp3 ile wav arasındaki farkları inceleyip neden Wav formatını tercih etmemiz gerektiğini hep beraber görelim.

4.5G Geldi Mp3 Gitti

Görselde gördüğünüz gibi kırmızı kutu içine alınan iki nokta arasındaki kaybı görebiliyorsunuz. Üzülerek söyleyebilirim ki yıllardır bu kayıplar ile müzik dinliyorduk :/

“mp3 formatı, birçok enstrümanın harmonik kayıplarına neden oluyordu”

Mp3 bir bakıma limiter görevi gördüğünden belli frekans aralığının dışında olan frekansları kesip atmaktadır. Bu kayıptan ilk etkilenen frekanslar tiz frekanslardır. Yani enstrümanın harmonikleridir. Soğanın cücüğü gibi düşünebilirsiniz 🙂

İnsan kulağını 20 Hz ile 20 Khz aralığında düşünürsek, mp3 formatında ilk olarak 20 khz’den başlayıp aşağıya doğru kayıplar yaşanmaktadır.

Peki bu teknik bilgilerin 4.5 G İle ne alakası var?

Spotfy Apple Music ve sayılı platformlar zaten bunu hayata geçirmişti. Direk studio kalitesinde dinleyicilerine sunmayı tercih ediyordu ama çoğu online müzik dinleme platformlarında bu böyle değil. Çoğu kullanıcın internet hızlarının düşük olması ve data kullanım haklarının da sınırlı olmasından dolayı ses dosyaları sıkıştırılıp mp3 formatına çevrilip hem boyut hem de data kullanımı olarak tasarruf sağlıyordu. Doğal olarak da dinleyicilerin ilk tercih alanları oluyordu.

4.5 G hayata girmesi ile internet hızı 10 kat daha hızlı olacağından istediğimiz formatı hızlıca dinleyebileceğiz. Bu yüzden zorunlu format değişikliğine gidilmeyecek.

Zamanla bütün müzik platformları Wav yada AAC formatına dönecek ve studio kalitesinde müzik dinleyebileceğiz. Bu duruma en çok sevinen tabi ki dinleyiciler olacak ama onun yanında prodüktör ve aranjörler daha çok sevinecek.

Günlerce çalışıp çok detaylı ayrıntılara girip kalite kaybı yaşanmaması için çaba gösteren proüktörler yaptıkları işi Mp3 formatına çevrilip piyasaya sunduklarında emeklerinin bir bakıma boşa gittiği hissiyatına kapıldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden 4.5G herkesin hayatına ufak kalite dokunuşları yapacak 🙂

Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Ağustos 2016, 22:26

Armoni Bilmesenizde Olur!

Armoni Bilmesenizde Olur! İlk yazımda söylediğim gibi yanılmadığımı görüyorum ilerleyen dönemlerde müzisyenlerin hiçbir esprisi olmayacak bir teknolojiye sahip olacağız. Tabi ki bu özelliğimizi teknolojiye kaptırıyor olmanın üzücü olduğunu söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi çoğu müzisyenin problem ettiği armoni gerçeği var.Kimi zamandan dolayı kimi sıkıldığından, kimi öğretmenlerin gereksiz karmaşıklığından yada benim ne işime yarayacak...

Devamını Görüntüle

Mutfaktan Sesleniyorum


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik